חברות הדלק ניבאו במדוייק את אסון האקלים לפני עשרות שנים וקברו את הממצאים

אקסון ידעו

ענקית הנפט אקסון מימנה באופן פרטי מחקר שחזה במדויק את ההתחממות הגלובלית עוד בשנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת. אך מאז אקסון מכפישה בדיוק כאלה מחקרים על מנת להגן על ההכנסה העיקרית שלה, כך נחשף לאחרונה.

מספר רב של מסמכים שנחשפו לאחרונה מוכיחים שאקסון ידעה על ההשלכות ההרסניות של פעילותה על הפלנטה. גם גופים אחרים בתעשיית הנפט ידעו זאת עוד בשנות החמישים של המאה העשרים. אך כולם פעלו בנחישות כנגד המדע על מנת למנוע פגיעה במכירות הנפט בעולם.

על פי המסמכים נמצאו עקומות החוזות את עליית הטמפרטורות ופסולת של פחמן דו חמצני באטמוספירה כפי שלא התרחש במשך מיליוני שנים. העקומות בשנות השבעים תואומות בדיוק מופתי את מצב העולם כיום, בשנת 2023.

החוקרים של אקסון הבינו כי בניגוד לדעה הרווחת בשנות השבעים, הכדור אינו נע אל עבר עידן קרח נוסף אלא לעליה חדה בפחמן דו חמצני עקב שימוש אנושי בנפט ופחם. הם חזו שהתופעות יתחילו להיות מורגשות בראשית שנות האלפיים, ואף ניבאו מהו גבול השימוש בפחמן כדאי להמנע מתהליך הרסני זה.

מצויידים במידע הזה, יצאה הנהלת אקסון להכפיש בפומבי כל מאמר שניסה לומר בדיוק את אותו הדבר – ושמרו על שתיקה לגבי התגלית שלהם עצמם.

אילו היו אקסון מאמצים את התוצאות, היו יכולים למנוע את האסון העולמי בו אנו נמצאים, ולהיות החברה המובילה בעולם בתחום אנרגיה ירוקה עם שלושים שנים "פור" על כל המתחרים. 

נטלי מהאולנד חוקרת אטמוספירה
Natalie Mahowald, associate professor of earth and atmospheric sciences (EAS), and investigator of climate dynamics and humans' impact on the environment.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s