שדות עירוניים

גגות של תחנות אוטובוס ברחבי ערים בעולם הופכים למקלט עבור דבורים, פרפרים וצמחים.

מקלטים לדבורים הופיעו לראשונה בעיר אוטרכט בהולנד. כיום אנגליה מקימה מעל אלף מקלטים כאלו לחרקים בעיר, וערים רבות באירופה, קנדה ואוסטרליה מראות עניין גם כן.

פרפרים ודבורים מקבלים תחנות אוטובוס משל עצמם. על הגגות הפשוטים של תחנות האוטובוס העירוניות, נשתלות גינות קטנטנות מלאות בצמחים נותני צוף כמו תותי בר ופרגים. בעיר האנגלית לייקסטר הוקמו 30 תחנות כאלו בשנת 2021, בדרבי נשתלו 18, וגינות נוספות נשתלו בלמעלה מ8 ערים נוספות באנגליה.

צמחיה על גגות

לואיס סטאבינגס האחראית על גגות אלה מדווחת שזמן חיים של תחנת אוטובוס הוא עשרים שנה בממוצע. כל תחנה שזקוקה להחלפה מקבלת גג חדש המסוגל להחזיק את האדמה הספוגה במים של הגינות. החברה של לואיס מקימה תחנות כאלו במספר מדינות על פני שלוש יבשות ברחבי העולם.

בנוסף למחסה למיני דבורים ופרפרים שונים, הגגות תורמים ולו במעט לצינון הטמפרטורות העירוניות הגבוהות. בשנה רגילה ללא בצורת יוצאת דופן הגגות צריכים ניכוש עשבים פעמיים בשנה בלבד. התחזוקה הפשוטה לצד היתרונות הרבים הופכת גינות אלו לאטרקטיביות ביותר למנהל עירוני.

עם צניחה של 97% בשטחי הטבע האנגלים בשבעים השנים האחרונות וירידה של 60% בכמות החרקים – כל תרומה לטבע חיונית כרגע יותר מאי פעם. אנשים רבים פונים לעיריה ומבקשים להקים גינה שכזו על גג חניה או מוסך. זוהי התחלה של תנועה חדשה גדולה בהרבה מגגות של אוטובוסים בלבד.

בערי הולנד, הגישה שלא יהיה גג לא מנוצל, בצמחיה או בלוחות סולרים – הביאה לעצירה בהעלמות הדבורים במדינה.

קידום הטבע העירוני

לקריאה נוספת

2 מחשבות על “שדות עירוניים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s