מתי שכחנו להתעורר באמצע הלילה?

מזה אלפי שנים נהגו בני האדם ללכת לישון פעמיים ביממה, פעם אחת בערב ופעם לפנות בוקר. מדוע? ומדוע שכחנו שכך תמיד היה?

רוג'ר אקירך, היסטוריון ותיק, נוהג לנבור במסמכי בתי משפט בארכיונים עתיקים. בתחילת שנות התשעים מצא עדות על מקרה רצח שהתרחש בשנת 1699. פעמים רבות עדויות אלו מנדבות פרטים על חיי היום יום שאינם קשורים כלל למקרה המדובר. בעדות זה העידה גברת ג'יין רות' שבדיוק התעוררה משנתה הראשונה ושמעה קולות מוזרים בטרם הלכה לשינה השניה. המושגים היו מוכרים לכל מי שנכח במשפט כיוון שאיש לא ביקש הסבר.

משפחה ישנה יחדיו מאת ריקי שחם

רוג'ר הבין שעלה על משהו, ובחיפושיו מצא שימוש נפוץ ביותר במושגים שינה ראשונה, שינה שניה, ושינה כפולה. הרוב היו בנאלים – כאילו כל העולם יודע בדיוק על מה מדובר. לאחר שמצא עדויות רבות החל למצוא מושגים אלו בכל מקום אליו פנה, מספרות ועד שירה של ימי הביניים בשלל ארצות.

לאחר חיפושים נוספים ראה איזכורים לשינה כפולה גם במסמכים, מכתבים, יומנים, ספרות רפואית, פילוסופית, עיתונים ומחזאות. התופעה אינה ייחודית לאנגליה, מקום מחקרו של רוג'ר – והתקיימה בצורה מקובלת גם בצרפת, איטליה, אפריקה, דרום ומזרח אסיה, אוסטרליה, דרום אמריקה והמזרח התיכון.

אקריך לא עצר כאן, ויצא לברר האם זה אפיין את ימי הביניים. להפתעתו מצא אזכורים של שינה כפולה עוד במאה השמינית לפני הספירה. למעשה נוהג זה נעלם מהעולם רק הראשית המאה העשרים. כיצד תופעה כלל עולמית כל-כך שגורה נעלמה לחלוטין מהזכרון הקולקטיבי?

שינה בימי הביניים ריקי שחם

בימי הביניים נהגו ללכת לישון סביב השעה עשר. לרוב לא היתה מיטה פרטית לכל אדם, אלא ישנו באותה המיטה משפחות שלמות, ואף אורחים, חברים, משרתים, או זרים גמורים שעברו בעיר. כדי שכל זה יצליח היו חוקים ידועים מראש כמו המנעות ממגע, המנעות מתנועה רבה מדי, ומקומות קבועים. לרוב בנות המשפחה ישנו בצד אחד של המיטה, באמצע האם, האב, לאחר מכן הבנים ובקצה האורחים, על פי גיל.

לאחר שעתיים שלוש התעוררו אחד אחד – ללא שעון מעורר שהומצא רק במאה ה-18. לשעת הלילה קראו "משמרת" ובה עשו כמעט הכל תחת אור הכוכבים או מנורות שמן. הוספת עצים לאח, טיפול בחיות החווה, תיקון בגדים, סירוק צמר, הכנת בירה ועוד ועוד.

לדתיים היו תפילות שמורות לשעות אלו. ליוצרים היתה זו שעה לכתוב, לצייר, או לחשוב, לחברים זו היתה שעה לשוחח, ויותר מכל זה היה הזמן לסקס, לאחר מנוחה מעמל היום. שנת הבוקר התחילה מספר שעות לאחר מכן ונמשכה עד הזריחה.

ארקיך הצליח לשחזר עשור אחר עשור איך השינה הראשונה התארכה והשינה השניה התקצרה מאז המהפכה התעשייתית. היא לא שינתה רק את הטכנולוגיה אלא גם את הפיסיולוגיה, הוא מעיד.

לקריאה נוספת

11 מחשבות על “מתי שכחנו להתעורר באמצע הלילה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s