על הנמלה שבכתה

בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים חדשים באים לקרוא תיגר על התפיסה שלנו את עולם החרקים איתו אנו חולקים את הפלנטה – כיצורים רובוטיים חסרי רגשות. קשה יהיה למצוא מדען בתחום שיערער על הההבנה שחרקים נצפו מתמוגגים מאושר למראה הפתעה, או שקעו בדיכאון לנוכח ארועים קשים שאינם בשליטתם. הם יכולים להיות אופטימיים, צינים, מפוחדים, ובהחלט מגיבים לכאב כמו כל יונק אחר. המורכבות הרגשית שלהם בעיני המדע גדלה יותר ויותר בכל שנה.

כאשר סקוט וואדל החל במחקרו על אמביציה אצל זבובים לפני מספר שנים – רבים באקדמיה הרימו גבה. היום הרעיון אינו זר כמו שאנו רגילים לחשוב. זבובים ערניים לחבריהם, ולומדים ממעשיהם. לאחרונה ממשלת אנגליה הכירה לאחר מאבק של שנים בכך שסרטנים ולובסטרים הם בעלי מודעות – ואסרה את בישולם בעודם חיים.

הנמלה שצחקה

אז כיצד ניתן להבחין ברגשות אצל חרקים? וכיצד נאמוד שזו לא רק תגובה מכנית? ומה עלינו לעשות עם הכרה חדשה זו?

לכל המחקרים הללו יש מסקנות לא פשוטות. החרקים נטבחים על ידי בני אדם יותר מכל יצור אחר. 3 וחצי קוודריליון (המון!) חרקים מתים בכל בשנה מחומרי הדברה בארצות הברית בלבד. 2 טריליון מוצאים את מותם על שמשות של כלי רכב בכל שנה בהולנד בלבד. אנחנו חיים בשואה של חרקים מבלי לדעת זאת. מי ירצה לחשוב שהם מפוחדים, אוהבים, מנהלים חיי חברה, וחווים דיכאונות וכאבים כרוניים?

נמלה רוקדת מאת ריקי שחם

בעשרים וחמש השנים האחרונות נעלמו שבעים וחמישה אחוזים מהחרקים בגרמניה. כמעט חצי מיליון זנים על סף הכחדה. השימוש בחרקים לצרכי מחקר בכל תחום שהוא אינו מעורר מהומה או מחלוקת.
תנועות רבות מנסות לעודד אכילת חרקים על פני יונקים – האם זו תנועה נכונה בכלל ברמה מוסרית? יהיה צורך לרצוח מיליון צרצרים בשביל להשתוות לפרה אחת.

אולי אנו מעדיפים לחשוב שאין לחרקים רגשות – כי אם נבין שיש להם, לא נדע כלל מה לעשות.

לקריאה נוספת

14 מחשבות על “על הנמלה שבכתה

  1. יש גם את הסרט ״כוורת בסרט״ על דבורה התובעת את המין האנושי בבית משפט על ניצול של דבורים ומכירת הדבש שלהן.

  2. ראיתי אתמול סרט תיעודי על נהר האמזונס, מקום מושבם של מילוני חרקים וחיות אחרות – הכל כה תלוי ומשולב זב בזה. להתעלם מחשיבותם של חרקים יבוא לחורבן סופי של כדור הארץ.

  3. נושא חשוב אך האם זה כה פשוט ? אם ככה אז מה הפיתרון בחקלאות?
    כיצד ניתן להגן על גידולים חקלאיים וגם לספק הגנה לחרקים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s