החיים הסודיים בשיחים

שורות של שיחים המפרידים חלקת אדמה אחת מאחרת הן נוף המאפיין את אזורי הכפר האנגלים. בעולם הנשלט באופן בלעדי על ידי בני אדם, שורות אלה מהוות מקלטים הכרחיים, ומסדרונות לבעלי חיים רבים.

שורות שיחים אלו נשתלו באופן מסורתי בכדי לשמור על הבקר בחלקות מגודרות, אולם כיום שורות אלו הן בעלות חשיבות היסטורית לא פחות מהכנסיות הגדולות בעולם, חלקן בנות יוצר משמונה מאות שנים. אנגליה מתהדרת בשבע מאות אלף קילומטרים של ערוגות שיחים – יותר מכלל הכבישים במדינה.

ערוגות אלו אומצו גם באירופה ולאחרונה בקליפורניה, והן מהוות סביבות אקולוגיות עצמאיות וחשובות לבעלי החיים של האזור. הן נותנות מקום מסתור לחרקים רבים אשר מפרים את השדות הנמצאים בשכנות, וסופגות פחמן רב מהאטמוספירה.

שיחים מקיימי חיים ריקי שחם

אקולוגים רבים מאמינים שככל שנעודד יותר שתילה של ערוגות אלו – כך נצליח ליישב את הקיום ההדדי של הטבע והחקלאות. אנגליה מטפחת מזה מאות שנים מקצוע של מתחזק ערוגות שיחים, ושלושים סוגים שונים של צורות גינון קיימות ברחבי המדינה.

מחקרים באסיה הראו שמעבר למקום מסתור לבעלי חיים רבים, ערוגות אלו מונעות סחף, עוצרות שיטפונות, מצננות את האוויר ואף עוצרות התפשטות של מחלות מדבקות. עטלפים וציפורים משתמשים בהן לניווט. יונקים שונים, קיפודים, נמלים ועכבישים מוצאים בהם שבילים לנוע מחלקה אחת לאחרת – בסביבה המגודרת ומחולקת על ידי בני אדם. מחקרים מראים שזו הדרך היחידה להמשיך ולקיים מכרסמים רבים באזורים חקלאיים.

בקליפורניה מצאו ששתילה של שיחים אלו מורידה את הצורך במדבירים כיוון שהם מזמינים ציפורים הניזונות מהמזיקים עצמם. דבורים מוצאות שם את מחייתן ומפרות את השדות ובכך מניבות יותר תפוקה מהאדמה. על פי ההערכות 300 מטרים של שיחים חוסכים 4,000 דולר בחומרי הדברה בכל מספר שנים.

עכברים בשדה ריקי שחם

ממשלת אנגליה אסרה על הסרה של שיחים ללא אישור ממשלתי, וממשלת צרפת התחייבה לשתילה של אלפי קילומטרים נוספים. אך בכדי לזכות בטוב של חלקות אדמה ייחודיות אלו יש צורך גם בתחזוקה שוטפת – דבר המתקיים בפחות מחצי מהשיחים נכון להיום.

אך המגמה החדשה בהחלט חיובית, והחלום של שורות שיחים שיחצו את כל המדינה הוא בהחלט חלום ששווה לחלום אותו.

לקריאה נוספת

11 מחשבות על “החיים הסודיים בשיחים

  1. ריקי יקרה, תחום הטבע והחקלאות אינו נוכח בחיי ביומיום שכן יצור אורבני אנוכי. יחד עם זאת, אני מבינה כל כך את החשיבות של החומרים עליהם את כותבת ויש לתת עליהם את הדעת בצורה המירבית ביותר. קריאת החיבורים שלך היא תענוג חשוב ביותר. ישר כוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s