למה ירוק?

הצבע הירוק מזוהה עם שמירה על איכות הסביבה ועם הטבע בכלל. קשה להביט על לוגו ירוק מבלי לקשר אותו מיד לתנועה כזו או אחרת המציגה עצמה כמיטיבה עם העולם. קשר הדוק זה מתקיים מזה אלפי שנים. מקור המילה "ירוק" באנגלית מגיע משורש המילה "לגדול".

העיניים שלנו כבני אדם יותר רגישות לצבע הירוק מאשר לכל צבע אחר. יכולת ייחודית מבין היונקים אשר אינם מסוגלים להבחין בין אדום לירוק. גילוי ארכיאולוגי מצא חרוזים ירוקים בני 12,000 שנים ממרכז חקלאות אשר מאמינים כי הם מבשרים את שפע האדמה.

מקדש איסלמי מאת ריקי שחם

המצרים הקדמונים קישרו את הצבע הירוק לחקלאות לפני עשרת אלפים שנים. שמו של הצבע הירוק ייצג כמו כן את המילה "שפע" ונכתב בצורה של צמח פפירוס פורה. אוסיריס אשר היה אל החקלאות צויר ופוסל פעמים רבות בצבע ירוק בהיר. אבן הג'ייד הירוקה סימלה בתרבויות רבות מהמזרח הרחוק ועד המאיה בדרום אמריקה את שפע האדמה.

אך תרבויות מעטות קידשו את האדמה כמו האיסלאם. בקוראן, למלעה מאלף שנה לפני כל תנועה ירוקה אשר קיימת כיום, התבקשו המאמינים המוסלמים להיות שומרים זמניים של האקולוגיה במהלך חייהם. הם הונחו לא להפר את האיזון העדין של הבריאה על ידי צריכת יתר או הרס מיותר. במאה ה13 הוגי דעות מוסלמים כתבו מאמרים רבים על חקלאות ססטיינבילית, זיהום הסביבה ושמירת בעלי חיים. הם אף ניסחו צו זכויות בעלי החיים. לכן לא מפתיע שהירוק הוא הצבע החשוב באיסלאם, והצבע האהוב על הנביא מוחמד. "שלושה דברים יכולים להסיר צער – מים, ירוק, ופנים טובות" אמר מוחמד.

בימים לא פשוטים אלה של חוסר ודאות על עתידו של כדור הארץ, ישנה הסכמה בין מרבית המעורבים כי הצבע הירוק המגיח עם האביב בשלל צורות – לוקח תפקיד חשוב בקיום עתידנו כולם.

לקריאה נוספת

10 מחשבות על “למה ירוק?

  1. איזה משפט יפהשאמר הנביא מוחמד: "שלושה דברים יכולים להסיר צער – מים, ירוק, ופנים טובות" – חבל שלא מלמדים ברוח הזאת את הילדים בבתי הספר. כמה שפיכות דמים היה ניתן למנוע.

    • בהחלט הערה חשובה. הלוואי והיו מלמדים פה פתיחות אל האיסלאם, היה יכול לייצר קרקע טובה לפיוס במקום כל השנאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s