מגורים כזכות בסיסית

למעלה מחצי מיליון חסרי בית חיים בארצות הברית, ויותר ויותר אנשים מתווספים לרשימה איומה זו. בפינלנד יש פחות מ500 חסרי בית, מספר זעום מהאוכלוסיה – גם אם מתייחסים למחוסרי דיור בהגדרה הרחבה ביותר. בבירה הלסינקי אין ולו אדם אחד הישן ברחוב. בעשור האחרון מספר חסרי הבית במדינה ירד בלמעלה בארבעים אחוזים.

הגישה הפינית היא כי מגורים צריכים לבוא קודם. על פי התכנית שהושקה בשנת 2007 – אדם חסר בית מקבל מגורים מהמדינה ללא צורך בהוכחת מצב נפשי, הכנסה, או כל דבר אחר הנחוץ במדינות אחרות. לאחר המגורים מציעים תמיכה סוציאלית אך לא מחייבים אותה, והדייר מתחיל להשתתף במימון המגורים על פי יכולתו.

הגישה המקובלת בארצות הברית מעניקה תמיכה של מגורים לאחר שהאדם הוכיח שינוי כלשהיא בדרך חייו – דבר שקשה ביותר להשיג כל עוד הוא חסר בית ומתמודד עם מצוקת חיים יומיומית.

את הניסוי הראשון בגישה ״מגורים לפני הכל״ ביצעו בניו יורק בשנת 2003 עם הצלחה מסחררת. הניסוי הועתק למספר בירות באירופה – ופינלנד היתה לבסוף זו שאימצה את הגישה באופן רשמי. על פי הנתונים, גישה של מגורים קודם עולה למדינה הרבה פחות כסף מכל הגישות הקיימות היום. המחיר שארצות הברית מוציאה על כל חסרי הבית יקר משמעותית מאשר לספק לכל אחת ואחד מהם מגורים קבועים על פי גישה זו.

מדוע אם כן לא מיישמים שיטה זו בכל העולם? הסיבה היא בגישה למגורים כמוצר נוחות שיש לסחור בו לצורך רווח, ולא כדבר בסיסי שכל אדם זכאי לו מעצם היותו אדם. לכן יזמים משקיעים את כספם בבניית בתים לעשירים אשר פעמים רבות עומדים ריקים ולא לחסרי הכסף שהרווח הפוטנציאלי מהם מוגבל ביותר.

בנוסף הפחד של אדם להיות חסר בית ממריץ רבים לעבוד שעות נוספות במספר עבודות שאינן מסיבות כל סיפוק. יש אינטרס של הכלכלה הקפיטליסטית לשמר את האיום על סוגיית המגורים לרחף תמיד מעל ראשי האזרחים ובפרט מעוטי היכולת.

לקריאה נוספת

18 מחשבות על “מגורים כזכות בסיסית

  1. אחת המדינות הסוציאל־דמוקרטיות היחידות בעולם כנראה: שירותי בריאות וחינוך ללא תשלום, ויחד עם זאת כלכלה עשירה וחזקה, משכורת ממומצעת מהגבוהות באירופה. הרבה מה ללמוד מהמדינה הזאת.

  2. ביקרתי בפינלנד לפני שלוש שנים, מעבר ליופי הבלתי נתפס ולרב גוניות של הטבע, זו המדינה הכי נקייה בה ביקרתי אי פעם. הפינים מקסימים, מנומסים, מרגישים מהם רוגע ואיכות חיים. ממליץ בחום לבקר שם.

  3. פרוייקט מעניין מאד, לצערי בישראל זה ישאר אוטופי. ובכלל הממשלות בעולם נוטות לעבר שליטה באזרחים ובפרט מאז הקורונה, והחיסון הנכפה על אזרחים.

  4. טוב נו, לא מפתיע, הם יודעים שם משהו, לא לחינם זוהי אחת המדינות המתקדמות והמודרניות בעולם ובעלת איכות חיים, מהגבוהות בעולם.

  5. כמי שחיה בעיר גדולה, המראה של דרי הרחוב תמיד היה קשה מנשוא עבורי ותמיד קיוויתי שימצא הפיתרון עבור נפשות סובלות אלו שאיבדו את מרחב המחיה האינטימי. הלוואי שפיתרון זה יאומץ במדינות נוספות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s