נשים רבות נהרגות בתאונות דרכים בגלל עיצוב לקוי

גברים גורמים למספר רב יותר של תאונות דרכים, אך נשים נפגעות יותר. הסיבה ברורה לכל מי שבתחום בטיחות כלי רכב – לחברות המייצרות מכוניות אין מניע חזק מספיק בכדי להשקיע בעיצוב כלי הרכב לטובת המין הנשי.

בתאונות דרכים רבות בהם מעורבים גברים ונשים, הגברים יוצאים פעמים רבות ללא כל פגיעה חמורה בעוד הנשים נפגעות קשה ורבות מתות כתוצאה מהפגיעה. הסטטיסטיקה הזו ידועה לממשלות וליצרניות הרכב מזה עשורים רבים.

כל כלי רכב המקבל אישור מטעם הרשות הלאומית לביטחון תעבורה – הרשות האמריקאית הראשית המבצעת ביקורת על כלי רכב – עובר ארבעה מבחנים שונים. המבחנים מגדירים את הסטנדרטים שכלי רכב חייבים לעמוד בהם בשביל להיחשב תקינים. על פי התקן מבחנים אלה מתבצעים עם נהג זכר – ללא כל דרישה לבצע בדיקה עם נהגת.

בדיקות בהן אישה ישובה לצד הנהג נעשות בעזרת בובת גבר מוקטנת אשר אינן מדמות את השינויים הפיזיולוגיים החיצוניים והפנימיים בין המינים. צפיפות העצם, מבנה השרירים, פיזיולוגיית האגן והחזה, ועוד. לדוגמא צוואר של אישה מורכב ממסת שריר פחותה בהרבה – כך שנשים בעלות 22 אחוז יותר להפגע מפגיעות ראש. התקן הנוכחי מיועד למנוע מראש הנהג להחבט בלוח השעונים במקרה של פגיעה ומצליח בלמעלה מ-70 אחוזים במשימה חשובה זו.
אך אותן חגורות בטיחות וכריות אוויר לא רק שאינן מגינות על נשים אלא פעמים רבות אך מסבות נזק. נשים רבות מסתובבות עם צלקות מחגורת בטיחות שחשבו שתציל את חייהן ולבסוף כמעט הרגה אותן.

בשנת 1980 חברות הרכב ידעו כל זאת והתחילו בפיתוח של בובה המדמה פגיעה בתאונות דרכים ממין נקבה. בשנת 1981 קוצץ התקציב ומאז לא נעשתה התקדמות בתחום. הבעיה אינה נמצאת רק מאחורי כסא הנהג. נשים לרוב נוהגות בכלי רכב קטנים מאשר אלה של גברים ועל כן במקרה תאונה תפגענה יותר. נשים הן גם הולכות רגל יותר מאשר גברים וגם במקרה זה סיכויי הפגיעה שלהן חמורים בהרבה.

המצב חמור יותר בארצות הברית מאשר בכל מדינה יצרנית רכב אחרת בעולם, ובימים אלה יש ניסיון מוגבר ליצור שינוי בתקנות האמריקאיות – אם השינוי לא יבוא לטובת הבטיחות אז אולי בשל האינטרס הכלכלי – יצוא הרכבים אל מעבר לים.

לקריאה נוספת

3 מחשבות על “נשים רבות נהרגות בתאונות דרכים בגלל עיצוב לקוי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s