לשיר עם לוויתנים

מספר רב של מחקרים עוקב אחר מגוון רחב של צלילים המשמיעים יונקים אדירי מימדים אלה באוקיינוסים, וחושפים קשרים מפתיעים בין התנהגות בני האדם ובין הלוייתנים.

בסרטון אחד ניתן לראות חוקר גוחן מעבר למעקה הסירה ומנגן את אותם שלושה צלילים שוב ושוב במפוחית – וסנטימטרים ספורים ממנו לוויתן בלוגה מדבר בחזרה אליו, כמו בסרט של דיסני לשחרר את ווילי.

בשנים האחרונות צוותים רבים של מהנדסי צליל, מומחים לבינה מלאכותית וביולוגים ימיים מנסים להקשיב בחזרה לשירת הלוויתנים. מטרתם לנסות ולהבין ולו במעט את שפתם של חיות אלו, ולגלות האם השפה שלה יותר מורכבת ממה שאנו מסוגלים לתפוס.

על פי צוות דרווין מאוניסיטת נורמברג יש צורך בשעות רבות של הקלטות רק בשביל להתחיל לזהות דפוסים בשירת הלוויתנים, והרבה יותר מזה בשביל לקוות ולמצוא משמעות בצלילים. על פי הערכתם יעברו שנים רבות לפני שיגיעו לשלב זה אך זו התחלה חשובה. ההקלטה עצמה אינה דבר פשוט כלל. ראשית יש למצוא להקה באוקיינוסים אדירי המימדים, להכניס מכשירים טכנולוגים מתקדמים המסוגלים להקליט מתחת למים, ולהתמודד עם הבעיה שרוב זמנם יונקים אלה שומרים על השקט ואינם משמיעים צלילים כלל. הפיתרון של צוות דרווין – ליזום שיחה. צוללנים רבים מגיעים אל קרבת הלוויתנים ויוזמים שיחה בשביל להקליט את תגובתם – כאשר הם מגיעים הם מפטפטים ללא הפסקה, אומרים החוקרים.

במקרה אחד לוויתן תינוק ״סחב״ ציוד הקלטה יקר ערך אל המעמקים וסירב לשחרר אותו. עד אשר הגיעה אימו ונעמדה מולו בהשמיעה צלילים חזקים וברורים. התינוק החזיר את הציוד והאם ובנה לא דיברו משך מספר דקות.

בניגוד לשיח בין בני אדם, החוקרים זיהו עד כה שלוויתנים אינם זקוקים לדבר בתורות ושיחות רבות מתקיימות במקביל, אולי בדומה יותר לזימרה.
החוקרים סוברים כי מטרתם של צלילים רבים המופקים על-ידי הלוויתנים, היא ליצור טכנולוגיה דמויית ראדאר בכדי לראות את פני הקרקע ולאו דווקא בשביל השיחה עצמה.
ואולי מדובר בשפה באמת שונה לחלוטין ממה שאנו מסוגלים לתפוס, בדומה לאדם עיוור שאינו יודע מה פירוש המילה לראות.

לקריאה נוספת.

10 מחשבות על “לשיר עם לוויתנים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s