מיתוס האדם הלבן והפיסול הקלאסי

זו עובדה מודחקת בתולדות האומנות שפסלי השיש הלבנים המיתיים שכולנו גדלנו עליהם מתקופת יוון ורומא היו למעשה צבועים בשלל צבעים. תפיסות על גזע ואסטתיקה דאגו למחוק פרט זה מההיסטוריה. זה שקר שכולנו מעריצים.

במשך עשרות שנים אוצרים במוזיאונים גירדו וניקו את שאריות הצבע שכיסו את פסלי השיש שהתגלו בחפירות ארכיאולוגיות. בשנות השמונים וינצז ברינקמן פיתח מנורה מיוחדת בתקווה לגלות פרטים על כלי הגילוף איתם השתמשו היוונים העתיקים בשביל פיסול בשיש. מה שנחשף בפניו היה שאריות צבע בכל פינה של כל פסל. האובססיה לחשוף פרטים אלה הובילה אותו מאז.

ברינקמן במהרה מצא שאין צורך בתאורה ייחודית – מבט מקרוב על כל פסל במוזיאון חשף כתמי צבע שניתן לראות בקלות ללא כל מכשור. כל-כך הורגלנו לדעת שפסלים אלה לבנים, שאנו פשוט לא רואים את הצבע שמתחת לאף. אנו שבויים בעוורון קולקטיבי. יש לנו נטייה לשייך לבן ליופי, לבעל טעם, לרעיונות קלאסיים – ואת הצבע לזר, חושני ובוטה.

בשנת 2003 הקים ברינקמן ביחד עם אישתו תערוכה של העתקים של הפסלים הקלאסיים בפסלי גבס צבועים על פי המקור – ככל שהצליח לשחזר אותו. התערוכה התקבלה בתדהמה. הגיע הזמן שנבין שהפיסול הקלאסי לא היה לבן – וגם האנשים של התקופה לא היו כולם לבנים. אך היסטוריונים המבקשים לבטא קול זה נתקלים לרוב באיומי אלימות מגזענות המנסה לשמר את השושלת של האדם הלבן מהתרבות היוונית העתיקה.

הגזענות לא פסחה על התרבות הקלאסית כמובן. אך התפיסה כי האדם הלבן היה השליט ובעלי צבע עור אחר היו עבדים מושרשת בטעות. העבדים היו עמים שנכבשו על ידי האימפריה הרומית, ביניהם גם גרמנים וגאליים. גברים בעלי עור כהה נחשבו לבעלי עליונות פיסית ומוסרית.

״ההבנה שהפסלים הקלאסיים האלה היו עשירים בצבע ולא דומים כלל לדימויים שחרוטים בראשנו, חשובה לא רק בכדי שנבין את ההיסטוריה טוב יותר, אלא כדי שנתפוס שלא כל מה שברור ומובן כל כך הוא אכן כל כך ברור ומובן״ אומר ברינקמן בחיוך.

לקריאה נוספת

6 מחשבות על “מיתוס האדם הלבן והפיסול הקלאסי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s