איך המח שומר על זכרונותינו?

מחקר חדש טוען כי המוח מסובב את הזכרונות על צידן בכדי להגן עליהם מפני החושים.

במהלך כל רגע מחיינו עלינו לשחק יחדיו עם תפיסות של ההווה, העבר והעתיד. עלינו לקלוט דרך החושים את העולם שבחוץ יחד עם שמירה על זיכרונות, קצרי טווח ככל שיהיו של חוויות שחווינו לפני רגע זה. היכולת שלנו להתמודד עם המציאות תלויה בכישרון המשחק בין החושים ובין הזיכרונות.

כדי להצליח במשחק זה על מוחנו לעבד במקביל שני ערוצי מידע המגיעים ממקומות שונים לחלוטין אך עם תוכן שבעיקרו זהה – מבלי שהאחד ימחוק או יערבל את השני. מאמר חדש במגזין נייטור נוירוסיינס טוען לפריצת דרך במחקר זה. על פי שני חוקרים – מוחנו מסובב על הצד את המידע המגיע מהחושים בטרם הוא מעבד אותו לזיכרון, ובכך הקידוד שלו שונה.

במחקר שנעשה על עכברים ועקב אחר הקשרים של הנוירונים במהלך הקשבה לקטעי נגינה בסיסיים – יצרו החוקרים מפה של פעילות חשמלית בעזרת אלגוריתמים של בינה מלאכותית. הזיכרונות מופו בראש במבנה אורתוגונלי ביחס למידע מהחושים.

זו אינה הפעם הראשונה שזיהו חוקרים פטנט זה במחקר נוירולוגי. בניסוי לפני מספר שנים זיהו כי בדיוק באותו שיטה מבדיל המוח של קוף בין תכנון לקום על רגליו לבין הוראה לשרירים לקום. שני מסרים נוירולוגים זהים אך אסור שאחד יתבלבל עם השני.

שיטה זו קצת נעלמה מעולמנו אנו, אך בעבר היתה מקובלת במשלוח מכתבים מעבר לים. בכדי לחסוך את עלות הדפים, היו כותבים על אותו הדף לאורך ולרוחב – פעולה שלמוח אין בעיה להפריד כאשר הוא ניגש לקרוא מידע זה או אחר.

כאשר ניגשו החוקרים להבין כיצד מצליח המוח לסובב זיכרונות, מצאו כי למעשה ישנם שני סוגים של נוירונים – יציבים וכאלה המסובבים. המשמעות של מסקנה זו יכולה לפתוח פתח לערוצי מידע שהיו ללא מענה עד עכשיו, כמו כיצד המוח מתמודד עם משימות מקבילות, כיצד הוא מבצע משימה בעודו חושב על אחרת ועוד.

לקריאה נוספת

4 מחשבות על “איך המח שומר על זכרונותינו?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s