מדוע חיות הים שוחות במעגלים?

צבי ים, כרישים, פינגווינים, כולם שוחים במעגלים מסתוריים. התגלית המוזרה צצה לראשונה במחקרה של הביולוגית הימית טומוקו נאראזרקי מאוניברסיטת קיוטו.
טומוקו ניסתה להבין כיצד חיות אלו מוצאות את דרכן בים הרחב. ביחד עם צוותה הזיזו החוקרים להקה של צבים ירוקים לאיזור אחר באוקיינוס בכדי לראות כיצד הם מתמודדים עם השינוי.

התגלית היתה לא צפויה – הצבים החלו לשחות במעגלים ללא סיבה נראית לעין. ״לא האמנתי לתוצאות הג׳-פי-אס״ כאשר הגיעו לראשונה. הנתונים נראו כאילו הלהקה כולה היתה כמכונה. לאחר הצלבה עם מחקרים נוספים הסתבר שתנועה מעגלית זו אינה מאפיינת רק את הצבים.

כיוון שהתנועה בקו ישר נתפסת ליעילה יותר בכדי להגיע מנקודה אחת לשניה, ביקשה טומוקו להתחקות אחר הסיבה לתופעה המסתורית.
עד לא מזמן ניתן היה לעקוב רק אחרי תנועה במרחב דו-מימד של יצורי הים עקב מגבלה טכנולוגית של חדירת גלי הרדיו את עומק המים. אך התנועה של יצורים אלו היא מטבעה תלת מימדית, ובכדי להבין תופעות התנהגות יש צורך להשיג מידע על העומק.
התמונה שהתגלתה היתה מורכבת בהרבה. פעמים רבות התנועה שנצפתה כמעגלית למעשה היוותה צניחה ספירלית לעומק בדומה לעלה הנושר מעץ.

לאחר ששללו סיבות ידועת לתנועה זו כמו חיזור או ציד – העלתה טומוקו השערה שתנועה זו נועדה בכדי ללקט מידע גאוגרפי – וייתכן שהיא קשורה בשדה המגנטי של כדור הארץ עצמו. מידע מעניין הוא כי צוללות מבצעות את אותה התנועה בדיוק כי ״לצלם״ את הקרקעית ממספר כיוונים שונים ועל ידי כך לסנן רעשים הקיימים בכיוון אחד בלבד.

התקווה היא כי על ידי הבנה עמוקה יותר של תנועת חיות הים, נדע טוב יותר איזו התערבות אנושית עלולה לסכן את יכולות הניווט שלהם ולפגוע באוכלוסיה שנפגעה רבות עד כה.

לקריאה נוספת

5 מחשבות על “מדוע חיות הים שוחות במעגלים?

  1. נושא מרתק, אגב, לא נראה לי שהתנועה זו נועדה בכדי ללקט מידע גאוגרפי – אולי זאת פשוט התנועה של עצמים בטבע, גם כוכבי הלכת עגולים ונעים במעגלים.

  2. בני אדם צריכים רק ללמוד מהחיות, להבין את התבונה העמוקה שלהם והחיבור העמוק שלהם לחוקי הטבע.
    רק ככה נשמור על כדור הארץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s