להחיות את האדמה

האדמה סביב העולם בבעיה. פול אוברבי מתגורר בצפון דקוטה שם הוא מטפל באדמות רבות כחקלאי. במרוצת השנים האחרונות התנסה בשיטות שונות המיועדות כולן להיטיב עם הקרקע אותה הוא מעבד. החל מגיוון הגידולים אותם הוא זורע, טיפול בקרקע בצורה שונה לפי אזורים קטנים, המנעות מחרישה עמוקה וניסיונות שונים של צמחים רבים לצד הגידולים אותם הוא משווק.

כל השיטות הללו יחדיו שינו את האדמה אותה הוא מעבד. ״הקרקע צריכה להתפרק ביד כמו עוגיית בראוני״ מדגים פול. בעבר האדמה היתה הופכת לדביקה ללא כל ניקוז לאחר גשם כבד, ולא איפשרה לגידולים לצמוח בתוכה. היום האדמה עם חלקים גדולים ורווחים רבים ביניהם. המים חודרים עמוק יותר פנימה. ״כאשר אני צועד על האדמה אני מרגיש כאילו אני פוסע על שטיח״ אומר פול.

Farmers Fight Climate Change with Regenerative Agriculture | CUESA

לחקלאים כמותו אין אפשרות להתעלם ממה שמתרחיש מתחת לפני הקרקע. המזון של כולנו תלוי בכך. אדמה בריאה מניבה 95 מהמזון של כולנו, וסופגת פי שתיים פחמן מכל הצמחים והאטמוספירה גם יחד. 40% מכלל האדמה בעולם במצב מאוד ירוד. כמעט כל השטח החקלאי בעולם כבר מעובד – אין אפשרות לקום ולעבור לחלקה אחרת.

חקלאות אינטנסיבית, שינויי מזג האוויר, כריתת יערות, תיעוש ותהליכים נוספים כולם תרמו לפגיעה בקרקע. אך הפתרון אינו מורכב כלל. בגאנה שתילה של דשא גבוה הביאה לחיזוק קרקע חלשה. בבוקירנה פאסו חקלאים ממלאים חורים בקרקע עם דשן לפני הגשמים להעשיר את הקרקע. בהודו הקמת תעלות וחומות קטנות מונעות בריחה של קרקע בריאה בשטפונות.

Regenerative Agriculture: our best shot at cooling the planet? - Local  Futures

הרעיון המרכזי הוא לתת לקרקע לנוח מבני האדם הדורשים עוד ועוד. שתילה של צמחי בר מאפשרת להמנע מחריש עמוק הפוגע בקרקע. כל המנעות מפגיעה בקרקע הוא חיובי.
אך לא ניתן לומר לחקלאים לא לגעת הקרקע ממנה הם ניזונים. 80% מהאוכלוסיה בעולם מתקיימת מחקלאות. לכן יש למצוא פתרונות פשוטים ויצירתיים. באפריקה שותלים עצים לצידי השדות – הצל וההגנה מהרוח עוזרים למנוע את התיבשות הקרקע ועליה משמעותית ברמת הפחמן.

חלק משמעותי בשכנוע חקלאים לדאוג לבריאות אדמתם הוא בעלות. חקלאים רבים מתקיימים מעיבוד אדמה שאינה שייכת להם – והשקעה לטווח ארוך בבריאות האדמה הוא מבצע הרבה יותר מסובך לשכנוע.

פול מספר כי מאז עבר לחקלאות משקמת, הוא רואה מגוון הולך וגדל של חרקים, ציפורים ויונקים. האדמה אינה יכולה להיות מבודדת משאר המערכת האקולוגית. אין אושר מלראות פסיון מטייל בשדה מבעד לחלון.

לקריאה נוספת.

8 מחשבות על “להחיות את האדמה

  1. כל כך חשוב לשמור על הטבע הסובל ולתת לקרקע ולשאר משאבי הטבע לנוח מבני האדם הדורשים עוד ועוד. אולי אם נלמד את זה אפשר יהיה סופסוף להתגבר על הקורונה.

  2. כתבה כה מעניינת וחשובה. בישראל האדמה חשובה רק כערך דתי-נוסטלגי, אסטרטגיה לכיבוש ותו לא. אין שום התעדכנות ושום חשיבה אקולוגית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s