הפרפרים חוזרים לעיר

הסגר באביב האחרון החזיר את הפרפרים ומגוון הצמחים לעיר בספרד ואיפשר לתושבים לדמיין מחדש את מערכת היחסים שלהם עם הטבע. בזמן שבני האדם הסתתרו בבתיהם, הטבע היה עסוק בלהפוך את הפארקים העירוניים לפרא. ללא כלבים, אנשים, גננים ועבודות, הצליח הטבע לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב – לחיות. הגשמים הרבים הביאו לצמיחה עשירה וכך היה גם מזון רב יותר לחרקים ולציפורים. בעיקר היו הרבה יותר פרפרים המגיבים בזריזות רבה לשנויים קטנים. בשנה זו היו 74% יותר פרפרים ו-28% יותר זנים מאשר בשנה שקדמה לה. כאשר חזרו הגננים לעבוד נשאלה השאלה האם לחזור לסדר ולניקיון שהיה לפני כן או לתת לטבע לעשות את שלו.

Alcorques Vivos is a pilot scheme that plants insect-attracting wildflowers at the base of trees instead of surrounding them with pavement or grating.

התשובה היתה לא זה ולא זה. העירייה הכינה תכנית של השבת הטבע הפראי לעיר במשך שנתיים – תכנית שהיתה אמורה להתפרסם בדיוק שפרצה המגפה. עכשיו היתה הזדמנות קלה ופשוטה יותר לשווק תכנית זו לקהל הרחב. שטחים רבים יותר וביניהם רחובות לשעבר הוקצו להפוך לשטחים ירוקים. 200 מגדלי קינון לציפורים ועטלפים, 40 כוורות ו80 שטחים שתוכננו במיוחד כ״בתי מלון״ לחרקים כולם חלק מהתכנית החדשה.

ספרד מפגרת בתפיסת הטבע העירוני ביחס לשכנותיה האירופאיות ולורנה אסקואר שעבדה על תכנית זו מקווה שברצלונה תהיה פתח לשינוי. בין השאר היא מעודדת לזריעה של צמחי בר סביב העצים ברחובות במקום לכסות את הקרקע בבטון. לא מדובר רק בפארק המוקף באספלט אלא בהבאה של הטבע חזרה אל העיר. אנשים בעיקר זקוקים לחינוך מחדש. התפיסה של מקום נקי היא זו של מקום בו חיים אינם מתקיימים והמערכת האקולוגית מתה. אנשים חושבים שהטבע הוא משהו שמתקיים מחוץ לעיר.

BrightVibes

חשוב להבין שהחזרת הטבע אל העיר אינו רק הזנחה. איש לא מביט בצמח בר ביער וחושב עליו כמכוער – אך אותו הצמח בעיר נתפס כהזנחה של העירייה. אנשים חושבים שטיפוח הטבע העירוני הוא תירוץ של העירייה לחסוך בתקציב ויש לשנות תפיסה זו מהיסוד. יש לטפח שטחים אלו בשיטות מסורתיות יותר – יש לחנך מחדש גם את הגננים.

המגיפה הכריחה אותנו להביט על הטבע בעין חדשה. עלינו לראות איפה אנחנו חיים ואיך אנחנו רוצים לחיות. אין דרך חזרה מאיפה שאנו נמצאים היום. ניתנה לנו הצצה לטבע חדש בעיר והמראה הזה מוצא כן בעיני רבים.

Urban Nature par Bruno Heller

לקריאה נוספת

5 מחשבות על “הפרפרים חוזרים לעיר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s