אלימות איטית

לא כל אלימות מכה בבת-אחת. ישנה אלימות המסתתרת מתחת לאף ופוגעת בכל החברה בקצב איטי מדי בכדי שנבחין בה, אומר הסוציולוג ריצ׳ארד פישר.

אלימות נתפסת לרוב כמכה, יריית אקדח, או המון אדם בהפגנה. מדברים על אלימות בבית, אלימות מינית או זו הנגרמת לאחר שתייה מופרזת. ספרים נכתבו על האלימות בקרב בחסות המדינה. אך ישנה אלימות איטית, כזו המתחמקת מהכותרות ומבצעת את זממה במהלך שנים ואף עשרות שנים. הפוגעים אינם תמיד ברורים – אך הנפגעים כן.

ההגדרה הזו עלתה לראשונה בשנות השישים, על אף שאז קיבלה שם אחר. זה היה הסוציולוג הנורבגי יוהאן גאלטונג שטען כי אלימות יכולה להיות מבנית ולא רק מבוצעת על ידי כלי נשק או אגרופים. על פי מאמרו – חברה היא אלימה לאזרחיה ולרכושם על ידי חוסר שוויון בחברה בבריאות, גזענות, סקסיטיות ועוד מנגנונים מבניים. הנפגעים סובלים הן פיזית והן פסיכולוגית בצורה חד משמעית – אך את האשמה קשה יותר לנעוץ.

Smoke rises above Washington DC following the assassination of Martin Luther King in 1968 (Credit: Getty Images)

אלימות מבנית היא סטטית, שקטה, כמו מים עומדים. בחברה היא נראית פעמים רבות כמו המצב הנורמלי. אחת הסיבות שאנו מפספסים אלימות זו היא עקב קצבה האיטי. השנה חלף עשור מאז רוב ניקסון מאוניסברסיטת פרינסטון קבע את המושג אלימות איטית. לדבריו ניתן למצוא פעילות אלימה זו באסונות סביבתיים בעלי פגיעה בטווח ארוך כגון זיהום אוויר או התחממות גלובלית – אך אותן מנגנונים פועלים גם במסגרת חברתית קהילתית.

הגאוגרף טום דיוויס מצביע כי ישנם אזורים מורעלים בה קל יותר לראות נזקים אלו. מחנה פליטים, כפר המחזיק עצמו סביב מזבלות, או אזורי נשורת גרעינית. בראיונות עם תושבים באזורים אלו מצא דייויס כי לוקח שנים רבות להבחין בהשפעות המצטברות של הזיהום, הריחות הכימיים, עלייה התחלואה מסרטן, או אדמה שאינה מניבה גידולים.

A house on Isle de Jean Charles after a hurricane (Credit: Karen Apricot New Orleans/Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

אחד המאפיינים של אלימות איטית זו הוא כי היא פוגעת באלו חסרי היכולת לצאת ממנה. היא למעשה פוטנציאל שאדם בעל אמצעים כלכליים וחברתיים יכול למצוא לעצמו מקום טוב יותר. אך לא כולם יכולים לברוח ממנה.

לקרוא ״לאלימות נסתרת״ זו לא אלימות, תהיה שגיאה. אלו הסובלים מאלימות זו אינם יכולים שלא לשים לב.

לקריאה נוספת

6 מחשבות על “אלימות איטית

  1. תודה ריקי ! אני חושבת שזאת הגדרה חשובה מאד ואני שמחה להתוודע אליה, זה עושה סדר בראש.
    הכל כרגע ממחיש עד כמה האלימות הממסדית שולטת בחיינו, כל מצב הקורונה רק מקצין זאת.
    בדיוק עכשיו קראתי שהכנסת אישרה לאסוף נתונים על אנשים שלא התחסנו.

  2. היום עברתי חוויה מאד לא נעימה שנקראת טיסה בזמן משבר הקורונה. שדות התעופה שורצים אנשי סדר מאיימים במדיהם, מצויידים בכלי נשק, מה שמפליא היה שכמה מעט נוסעים היו בשלושת שדות התעופה בהם עברתי, לעומת אותם אנשי חוק מטילי מורא. כך שחייבת לומר שההגדרה הזאת של ״אלימות מבנית״ מקובלת עלי לחלוטין, היא מטפטפת להכרה ומעוררת רתיעה ופחד.

  3. הכן אנו חיים במסגרות מלאות אלימות שלרובן יש הגדרות של חוק מגדר והסברים רציונליים על שמירה מפני אלימות חברתית..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s