רוחות היער שבות לשמור עלינו

הכפר הסיני הקטנטן בשם האקא מוגן בפני רוחות הצפון הקרות על ידי יער מקודש. יער במבנה חצי סער של עצי ירוק עד רחבי עלים עוטף את הכפר בחיבוק חם. באזור הסופג סופות טייפון עזות ומשקעים של 2 מטר בשנה מחזיק מעמד הכפר כבר 400 שנה בזכות העצים סביבו.

יער פאנג-שווי זה הוא אחד מעשרות אלפי יערות מקודשים שמורים היטב בדרום ומרכז סין. עצים עתיקים אלו נחשבים כמביאים ברכה, הגנה ובריאות לקהילות השומרות עליהם למעלה מאלף שנה.

יער הפאנג שווי הראשון מתועד כמגן על קברי קיסרים במאה השלישית לספירה. מאז יערות רבים בשימוש לדאוג לזרימת האנרגיה סביב מקומות יישוב. היום מאמינים מומחים כי יערות עתיקים אלו יכולים להיות מפתח במאמצי שימור הסביבה של סין. על פי מחקרים מקומיים היחס בין האנשים לשטח מיוער בסין הוא כרבע מהממוצע העולמי, והמדינה מחזיקה בשיא מפוקפק של ייצור פחמן דו חמצני. אך כל זה עשוי להשתנות עם התנועה החדשה בסין (יותר מכל מדינה אחרת) לשתילת יערות רבים בשנים הקרובות.

The feng shui forest surrounding the village of Guizhuping has protected it from the elements for 400 years (Credit: Credit: Chris Coggins)

ניסיונות ייעור לא צלחו בעבר במדינה זו עקב הטמעה של עצים לא מקומיים שלא שגשגו – אך כעת מביטים המומחים אל עבר אותם יערות פאנג-שווי עתיקים, עם מגוון רחב של עצים מקומיים – כפתרון חדש לבעייה אקולוגית חריפה.

כל יער אינו תופס שטח רב אך עשיר במגוון אדיר של עצים. המקומיים מאמינים שכל יער הוא מגורים לרוח שומרת, ומווסת הרמוניה בין האדם לכוחות על טבעיים. יערות רבים מכילים מקדשים בהם מדליקים לרוב קטורות. היער שומר את העושר קרוב, אומרים התושבים. היער עוצר את השטפונות, את הגשמים, ומגן על הגידולים.

The success of the Sustainable Lai Chi Wo project has led organisers to be optimistic that it may soon expand to other villages (Credit: Credit: Hong Kong Tourism Board)

בעבר לכל כפר היה מומחה פאנג-שווי שדאג שכל המרכיבים הנחוצים יהיו בהקמת המושבה. אין יישוב שלם ללא כפר, הר, יער, נהר, ושטח חקלאי. היער מגן בקיץ מהשמש השוקעת ומהמונסון של החורף. בצורה זו רוחות חזקות הופכות לבריזה ושטפונות לזרמים עדינים המשקים את ערוגות האורז.

על פי המסורת עליה שומרים באדיקות – אין לגדוע עצים ביערות אלו. גם את הענפים היבשים מותר לאסוף מרצפת היער רק פעם בשנתיים בשביל לשמור על ההומוגניות של האדמה. איסוף עצים היה כרוך בעונש, חומרי ורוחני כאחד. לאחרונה המדינה עיגנה בחוק הגנה זו – אך התושבים שמרו עליה באדיקות, באופן אינטואיטיבי לאורך הדורות, אפילו בתקופתו של מאו, עת הפאנג-שווי היה מנוגד לחוק.

לקריאה נוספת

9 מחשבות על “רוחות היער שבות לשמור עלינו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s