איפה מחביאים הודעות בים הפתוח?

השירה התת-מימית של לוויתנים או דולפינים באוקיינוסים, אולי מצפינה בקירבה הודעות צבאיות סודיות. מחקר חדש בסין פירסם טכניקות להצפין מסרים בין צוללות הנשמעים כמו שירתם של יונקי הים הגדולים – דרך התאפשר תקשורת בטוחה בים הגדול.

הרעיון להסתיר מסרים בדמות שירה של דולפינים הוא רעיון עתיק יומין שצץ לאחרונה. בזמן המלחמה הקרה בין ארצות הברית וברית המועצות רעיונות דומים נוסו בקרב חילות הים.
אך המחקר הסיני התקדם צעד אחד קדימה על ידי ייצור שירה מ״אפס״ ולא עוד משתמש בקולות מוקלטים קיימים. דבר המתאפשר בעקבות פריצות הדרך בתחום הבינה המלאכותית וייצור קולות סינטתיים.

SUBMARINE SONAR PULSE SOUND 30 MINUTE. RELAXING SLEEP SOUND - YouTube

אין ספק שמדובר בפריצת דרך, אומרים מומחים, אך סביר להניח שקשיים בהם נתקלו בעבר עדיין יהוו מכשול גם היום. עד כמה רחוק ניתן לשמוע את הקולות? עיוותים לא צפויים עקב שינויי טמפרטורות וסיבות אחרות המעקמות את גלי הקול והפרעות נוספות המרחשות בים – כולם מהווים בעיה לפריסה של טכנולוגיה זו.

הצליל הוא הדרך הטובה ביותר לתקשורת מתחת למים – היכן שגלי רדיו וגלי אור מתקשים לעבור מרחקים רבים. דולפינים מסוגלים לתקשר ממרחק של קילומטרים רבים – ובשנת 1973 פרס צבא ארצות הברית רשת רמקולים ומיקרופונים במרחקים של 32 קילומטרים שהצליחו גם הם להעביר מסרים בין אחד לשני.

The Dolphin Defender | Dolphins and Sounds | Nature | PBS

אחד מכיווני המחקר מציע להחליף את קולות הסונר של צוללות וספינות עם אותן צקצוקים בהם משתמשים היונקים לסונר משל עצמם. בדרך זו ניתן יהיה להסוות ביתר קלות שצוללות עוקבת אחריך ולא לוויתן.

ובעוד החוקרים, המומחים ואנשי הצבא ומודיעין ממשיכים במחקרם – נותרת השאלה איך יתמודדו הדולפינים עם כל הפטפטת החדשה במעמקי הים?

לקריאה נוספת

4 מחשבות על “איפה מחביאים הודעות בים הפתוח?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s