האם טראמפ החזיר את תעשיית הפחם?

דעיכת תעשיית הפחם במדינת אריזונה וקנטקי למרות הבטחת הנשיא טראמפ להחזיר לתושבי האזור את מקור פרנסתם – מציגה באור שלילי את הבטחותיו הכוזבות של הנשיא היוצא.

The Environmental Protection Agency moved to help save the Navajo Generating Station by relaxing air-quality rules.

במשך שנים זרם החשמל ממפעלי הפחם האדירים האלו ממרחבי מדבר נבחו בשמורה בצפון אריזונה. תחנת הכח סיפקה חשמל לאלפי בתים מפיניקס ועד לאס-וגאס תוך כדי שריפת 240 קרונות משא עמוסים בפחם בכל יום.

אך בסיום יום עבודה מוקדם יותר השנה, רק קומץ רכבים חנו במגרש החניה העצום. מחזה דומה התרחש בכל אחת מתחנות הכח הסמוכות. עשרות מכונות כריה ענקיות שחצבו בכל יום בהר עמדו ללא נוע. לא נראה כורה אחד בכל האזור.

Alex Osif was a safety officer at the Kayenta coal mine, which powered the Navajo Generating Station before it shut down.
“They told me about the efforts to shut down their mines, their communities, and their very way of life. I made them this promise: We will put our miners back to work,” President Trump said at an appearance with miners and industry executives in March 2017.

מפעלים אדירים אלו היו בחזית מסע הבחירות של טראמפ בשנת 2016 – במלחמתו להציל את הפחם. ״אנו נשיב את הכורים לעבודה״ הכריז אז הנשיא המועמד. הוא לא עמד במילתו. למרות תרומות עצומות שקיבל מתעשיית הפחם, מינוי בכירים מהתעשייה במשרדי ממשלה ופגיעה מכוונת החוקי איכות הסביבה – כמות הכורים דועכת מידי שנה.

בשנים לאחר בחירתו לנשיא הבטיח הנשיא מימון בסך מיליארד דולר רק בכדי להשאיר מפעל זה בחיים. בעלי תפקידים במדינה התחייבו לרכוש מהמפעל חשמל, וחברת הפחם הגדולה באזור התחייבה להעניק לו הנחות ענק. כל זה לא התרחש והמפעל יצא מפעולה למרות הכל.

“We really thought we had a chance to keep it going, when we voted for Trump,” said Alvin Long, second from left, seated. “But I don’t care to listen to him anymore. All of his promises went down the drain.”

אלוין לונג שעבד במפעל במשך חמישים שנה ותמך שנים במפלגה הרפובליקנית, אמר לאחרונה בעיתונות ששינה את עמדתו הפוליטית והוא עוזב את המפלגה. ״באמת חשבנו שיש לנו סיכוי כשהצבענו עבור טראמפ, אך אין לי עניין להקשיב לו יותר, כל הבטחותיו ירדו לטימיון״.

במידה מסויימת המחירים הנמוכים של הגז והמעבר לכרות אנרגיה ירוקה, ולבסוף הקורונה עצמה – הכניעו את המפעל הענק ואת הבטחות הנשיא המכהן. אך קריאה מדוקדקת בעשרות מסמכים ומיילים מעלה בספק האם היתה כוונה אמיתית ואפשרית להציל את מקומות העבודה – או הכל מלכתחילה היו מילים נבובות כחלק ממערכת בחירות.

“For Navajo, this represents our children, our grandchildren, grandparents, aunts and uncles,” Ms. Justice testified to Congress in 2018.

״לא היתה פוליסה שטראמפ יכול היה לנהוג בה בכדי להציל את המפעלים. זו היתה רק רטוריקה לרתום את בעלי הצווארון הכחול לשורותיו״ אומר פיטר שולמן היסטוריון ומחבר הספר ״פחם והאימפריה״. למעשה דעיכת תעשיית הפחם היתה גדולה יותר תחת הנהגת טראמפ יותר מאשר תחת כל ממשל אחר בהיסטוריית ארצות הברית. למעשה איכות האוויר עלתה משמעותית דווקא תחת כהונתו למרות נסיגת הממשל מכל הצהרות שמירת הסביבה.

על גבעות הנמצאות דקות ספורות מהמפעל העצום והשומם נמצאים כיום שתי חוות סולריות שהוקמו על ידי שבט הנבאחו. הם עדיין בחיתולים ומייצרות אחוזים ספורים ממה שהיה מסוגל לייצר המפעל האדיר. רק שני אנשים מתחזקים אותם – בעוד שמפעל הפחם דרש 850 פועלים מידי יום. כקהילה אנו נפגענו – אך נעבור את זה, נשרוד, כמו אבותינו, אומר סוס-לבן, עובד לשעבר במפעל הפחם.

לקריאה נוספת

4 מחשבות על “האם טראמפ החזיר את תעשיית הפחם?

  1. בן אדם אפס, שום דבר לא קיים. לא שאני בעד תעשיית הפחם, אבל הוא מפקיר כל מי שאי פעם תמך בו. בן אדם פח.
    הלוואי שכבר יעלם מהשלטון, הוא ושכמותיו, לא רואה שאצלנו יש מישהו יותר ראוי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s