למה פועם כדור הארץ?

כדור הארץ עליו אנו חיים פועם בעקביות בכל 26 שניות. ססמולוגים אינם מסכימים על הגורם. כמו שעון, חיישנים רבים סביב הכדור כולו מזהים פעימה מסתורית שנשמעה לראשונה בראשית שנות השישים.

בכל 26 שניות רועדת הפלנטה. לא רעידה חזקה מספיק כדי שנחוש בה אך מספיק חזקה כדי שתרשם בחיישנים הפזורים על מספר יבשות. הרעד הראשון נרשם לפני כשישים שנה אך עד היום אין הסכמה בחוגי המדע על מקורו.

Sounding Out Earth's Hum | EARTH Magazine

ג׳ק אוליבר היה הראשון שזיהה את הרחש העקבי. הוא מצא כי המקור נמצא איש שם באוקיינוס האטלנטי, והוא חזק יותר במהלך חודשי הקיץ. בשנת 1980 גארי הולקומב, גאולוג אמריקאי, זיהה כי הרחש חזק יותר במהלך סופות. ואז יום אחד בשנת 2005 סטונדט בשם גרג בנסן הביט מחדש בתופעה שלא קיבלה הרבה תשומת לב עד אותו יום.

משהו מוזר, סיגנל המגיע ממקום מרוחק ולא ידוע.

הצוות מחקר ניסה לבחון את הרחש מכל כיוון אפשרי. האם יש תקלה במכשירים? אולי התקלה בניתוח של המידע? האם הרחש אכן קיים? על ידי חישוב פשוט הצליחו למקם את המקור המפרץ גינאה, ליד חופי אפריקה. שנים אחר-כך לא חזרו לנתח את פשר הפעימה המסתורית.

DESY News: Earthquake in the laboratory - Deutsches Elektronen-Synchrotron  DESY

ססמולוג בשם דאג ווין ניסה והצליח לאחר שש שנים למקם את המקור עוד יותר לאזור הנקרא בייט אוף בוני במפרץ גינאה. הוא המשיך וטען שהמקור הוא פעילות הגלים המכים על החוף. התוצאות הוצגו בכנס בשנת 2013. צוות סיני שעבד מווהאן, סתר את טענותיו על המקור וטען שהסיבה היא מקור געשי, אך היתה הסכמה על האזור משם יוצאות הפעימות.

אך גם אם הסיבה היא הגלים, פעילות געשית, או מקור אחר – אין עוד איש שהציע הסבר משכנע מה כלכך מיוחד במפרץ הקטן הזה לחופי אפריקה.

לקריאה נוספת

4 מחשבות על “למה פועם כדור הארץ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s