מבצע פנטזיה

רעיון מופרע, מבצע בשם קוד ״מבצע פנטזיה״ נועד לפגוע במורל של צבא יפן במהלך מלחמת העולם השניה.

בעקבות המתקפה היפנית על פרל הרבור, יצא ראש המשרד לשירותים אסטרטגים של צבא ארצות הברית ביל דונובן ברעיון אבסורדי. ביל ביקש מהמדענים העובדים בשרותו למצוא דרך לפגוע בצורות יוצאות דופן במדינות הציר. המדענים חזרו עם מספר תרגילים מעוררי מחלוקת. בין הרעיונות המגוונים הציעו להפיץ תערובת פנקייק נפיצה, לחבר פצצות לעטלפים ולהשליך פצצות סירחון. אך מבצע פנטזיה היה אולי הקיצוני ביותר מכל שאר הניסיונות.

אד סלינגר עמד בראש צוות ללחימה פסיכולוגית של הצבא. איש עסקים אקסנטרי שעבד שנים רבות בטוקיו לפני המלחמה. אד הכיר מקרוב את התרבות, השפה והאמונות הטפלות של העם היפני. בשנת 1943 הציע אד להשתמש בסימבול ממיתולגיית שינטו יפנית – אל בדמות שועל בעל יכולות קסם. אד הניח שהעם היפני נתון לאמנות טפלות עמוק בתרבותו והפחד שלו משדים ורוחות רעות הוא דבר אותו ניתן לנצל ללחימה פסיכולוגית.

מבצע פנטזיה מדגיש את הגזענות, התפיסות הקולונליאליסטיות והזלזול העמוק בתרבות יפן ששרר בממשל, מודיעין וצבא ארצות הברית באותם ימים. הבורות וההתנשאות גררה אותם לייחס זלזול לאסייאתים מהסוג שלא ייחסו לאויביהם האירופאיים. המיתולוגיה היפנית העשירה המעניקה יחס של אלוהויות לחיות הבר, אינה שונה למעשה מהמיתולוגיות של רוב התרבויות שאנו מכירים.

לשאלה כיצד לייצר את אותם יישויות מיתיות, העלו האמריקאים מספר רעיונות, החל מבלונים מעופפים בצורה של שועלים שירחפו מעל הכפרים ויפחידו את התושבים, ועד למשרוקיות מיוחדות שנשמעות כמו שועלים. התקווה היתה כי מספר מספיק של משרוקיות בהרים יבריח את ה״יפנים הבורים״ מכפריהם. חברה אחרת ניסתה לייצר ריח של שועל, שהאויב יזהה ויברח כל עוד נפשו בו. אך לבסוף בחרו כוחות המודיעין בשיטה האחרונה – ללכוד שועלים חיים בסין ואוסטרליה, לצבוע את פרוותם בצבעים זרחניים ולשלוח אותם לחופשי בין הכפרים ביפן.

לילה אחד בשנת 1943 שלחו כוחות הברית מאות שועלים על ספינות – וכאשר התקרבו לחוף הושלכו לבסוף למים בכדי שישחו אל החוף. שועלים רבים אכן הגיעו חיים אל החוף אך עד אז רוב הצבע הזרחני נשטף במי האוקיינוס. סליגר לא התייאש והציע לבנות בובה של שועל מפוחלץ, לחבר גולגלות אדם לראשה, עם מנוע קטן שיזיז את הלסת – ולקשור את הכל לבלון מעופף מעל הכפרים. במקביל ביקש לרתום משתפי פעולה יפנים לרוץ אחוזי דיבוק ולשיר שירים על שועלים.

אך לבסוף סטנלי לובל, ראש מחלקת המחקר, ביטל את התקציב להמשך מבצע פנטזיה. לובל בעצמו ניסה להחדיר הורמונים נשיים לירקות שהוגשו לאדולף היטלר בכדי שייפול לו השפם. אבל מבצע פנטזיה הפך להיות יותר מדי פנטזיונרי אפילו בשבילו.

לקריאה נוספת

7 מחשבות על “מבצע פנטזיה

  1. באמת לא יאומן כמה רוע עומד מאחורי תכנון שכזה
    והשימוש בחיה כמו שועל, מראה גם עיוות המציאות
    לא הכרתי את הסיפור הזה
    ושמחתי על ״הסוף הטוב״- שהתכנית לא יצאה לפועל

  2. מזכיר לי קצת סיפור על מישהו שרצה לשרוף שרות אויב ע״י קשירה של לפידים לזנבו של שועלים … בני אדם מלאי טיפשות….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s