למחשב יש שכל ישר?

בעיית השכל הישר הטרידה את עולם הבינה המלאכותית מעל חמישים שנה. גישה חדשה לשאלה ותיקה זו מציעה פריצת דרך.

אלגוריתם בשם ג׳י-פי-טי-2 מסוגל לקחת שני משפטים ולכתוב לבד מאמר שלם. למעשה אלגוריתם זה כבר בשימוש במספר מערכות עיתון גדולות כמו הניו-יורק טיימס. כתבות רבות בנושא כלכלה וספורט אשר כולנו קוראים כלל אינן נכתבות יותר על ידי אדם. אך כאשר גארי מרקוס, חוקר מחשבים הלך לאתגר מערכת זו הוא מצא כי אין זה קשה כלל.

גארי הכניס למערכת את המשפט הבא:
״מה שקורה כאשר לוקחים ערמה של עצים וזרדים יבשים בתוך האח, וזורקים פנימה גפרור אז לרוב מתחילה __״

A knowledge graph of eating.

בוודאי אלגוריתם כה חכם שכותב באופן תדיר לניו-יורקר מסוגל להשלים ללא בעיה את המילה ״אש״. אך התשובות שניתנו לא היו קשורות כלל לנושא המשפט. מארקוס לא הופתע. שכל ישר, היכולת להשלכות בסיסיות על סמך הכרות עם העולם, כמו להשלים עצים + גפרור = אש, היא בעיה שפתרונה חמק ממהנדסי תכנה עשרות שנים.

יג׳ין קוי, מדענית בינה מלאכותית, ראתה את הכתבה הקטנה של מארקוס שעות ספורות לפני שעלתה להרצות על שכל ישר ואלגוריתם ג׳י-פי-טי-2. קוי הכניסה את אותו המשפט לאלגוריתם המשופר שיצרה ומיד קיבלה תשובה – ״בכדי להדליק אש״.

UX, It's Just Common Sense Right? | Interaction Design Foundation

שכל ישר מאפשר לנו לקרוא בין השורות. כאשר ניתן למחשב את המשפט הבא: ״אדם נכנס למסעדה, מזמין סטייק, ומשאיר טיפ שמן״ – ונשאל מה אכל האיש? התשובה המתבקשת היא ״סטייק״. אך במשפט המקורי מעולם לא נאמר שהאיש אכל סטייק. אנו מניחים זאת על פי ההקשר והבנתנו את העולם.

קוי עומדת בראש מחקר המנסה לשלב שתי גישות מרכזיות של בינה מלאכותית. על ידי שילוב של היגיון מובנה, וניתוח סטטיסטי של טקסט, מצליחה קוי להגיע לתוצאות מרשימות שלא נראו עד היום במחקרים אחרים. גארי מתרשם פחות. ״אם אתה יכול לבנות סולם גבוה יותר, אין זה אומר שאתה מסוגל לבנות סולם לירח״ הוא אומר. האלגוריתם של קוי מגיעה לתוצאות מרשימות בעזרת סטטיסטיקה אך אין זה אומר שהוא מבין משהו.

למרבה הפלא קוי מסכימה עם גארי לחלוטין. אך אין זה טיעון המשכנע אותה כי התוצאות פחות שימושיות גם אם אין למחשב הבנה אמיתית לתוצאה אותה הוא מגיש. רבים מאמינים כי ניתוח טקסט אינו מספיק וכדי להגיע לשכל ישר יש צורך גם בגירוי פיזקלי, חזותי, כמו תינוק הלומד בשנותיו הראשונות.

לקריאה נוספת

5 מחשבות על “למחשב יש שכל ישר?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s