כאשר צמחים יוצאים לקרב

בהשוואה למהומה הרבה שמייצרים בעלי הרגליים על הכוכב שלנו, נדמה לפעמים כי חיי צמח הם שלווה ורוגע. אך האיום התמידי להפוך לארוחת צהריים של בעל חי כזה או אחר מעמיד את עולם הצומח על המשמר – גם עליהם נגזר להלחם בכדי לחיות.

והם נלחמים. הצמחים אינם קורבנות פאסיביים, כל אחד מהם פיתח מערכות הגנה כימיות מתקדמות ומורכבות כרעלים כנגד התקפה, סימון במקרה של איום המתקרב, או בקשה לעזרה מהשכנים.

אך לכל המערכות האלו יש גם מחיר – אנרגיה ומשאבים אחרים שבימי שלום משתמש בהם הצמח לצמיחה וריפוי. בכדי לאזן את משאביהם על הצמחים לבחור בקפידה מתי ואיך הם מפעילים את מערכות ההגנה.

Chemical defense - Wikipedia

במקום לשאוב ולפזר רעלים עשרים וארבע שעות ביממה שומרים הצמחים מצבורים של נשק כימי לכשתבוא מתקפה. ברגע שחרק נוגס באחד מעלי הצמח – שולח העלה מעין זיקוקי דינור כימיים המזעיקים את כל שאר חלקי הצמח – ושכניו – לעמוד על המשמר.

עולם הצומח משתמש ברשת תת-קרקעית בכדי להזהיר אחד את האחר מפני סכנה מתקרבת. זנים רבים מקיימים מערכת יחסים הדוקה עם פטריה תת קרקעית הקושרת את השורשים של כולם יחדיו לרשת תקשורת אחת. בניסויים שונים, צמח אשר מנותק מה״אינטרנט״ התת קרקעי הזה, עקב שתילה בעציץ או על יריעת פלסטיק למשל, אינו מיודע על התקפה ואינו מסוגל לקרוא לעזרה ועקב כך הוא פגיע באופן יוצא דופן.

כאשר מרבה רגליים מנסה את מזלו לנגוס בתירס אמריקאי, משחרר הצמח כימיקל לאוויר המזמין צרעות לבוא במהירות כאילו מודיע בכריזה ״ארוחה מוכנה״! להתקפה תת קרקעית מזמין הצמח תולעים לבוא ולזלול את האויב.

How plants use chemical weapons to protect themselves

אך במלחמה כמו במלחמה, פטריות מזיקות למדו להקשיב לקריאת העזרה של התירס ולצרעות – והן מוצאות את דרכן בקלות אל התירס האומלל שנאלץ לבחור אם להתגונן מול מתקפה אווירית או תת קרקעית.

השיטות רבות ומגוונות, הברוקולי והכרובית טומנים מוקשים כימיים אשר מתפוצצים כאשר חרק זר נוגס בהם ומוצא עצמו באמצע ענן כימיקלי הרסני. צמחים משקיעים מאמצים רבים בפיתוח עזרה ראשנה לטיפול מיידי בפציעות, ותפוחי אדמה מאזינים לקריאות מצוקה של צמחים אחרים רק בכדי לשנות את ההודעה כמו משחקי ריגול.

אז בפעם הבאה שתצאו לטיול בשדה, חשבו פעמיים היכן אתם דורכים.

לקריאה נוספת

5 מחשבות על “כאשר צמחים יוצאים לקרב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s