הגל שהסתתר מסביב לעולם

מדען מהמאה ה-18 חזה את קיומם של גלים אטמוספירים המקיפים את העולם בסנכרון מושלם. המדענים סוף סוף מצאו אותם.

האטמוספירה לרוב נראית ככאוס המסרב להסתדר במבנה מסודר אותו קל להבין. גם המודלים המתקדמים ביותר כיום מתקשים לצפות את התנהגותה יותר מימים ספורים קדימה. אך המורכבות הרבה לא עצרה את המדען הצרפתי בן המאה השמונה-עשרה פייר-סימון לפלאס מלפצח אספקט אחד של מערכת מורכבת זו. למרות שלפלס מעולם לא ראה מפה גלובלית של מזג האוויר – הצליח לפתח תאוריה החוזה כי גלים אטמוספירים בגודל של יבשות שלמות מקיפים את הכדור במחזוריות.

Pierre-Simon de Laplace — Wikipédia

חיזוי מזג אויר בעזרת דף נייר ועפרון היא משימה בלתי נתפסת אותה לפלס הצליח לממש. רעיונותיו הציתו במשך מאות שנים חיפוש אחר גלים אלו. אך התנודות התגלו עדינות לא פחות מהיותן ענקיות וחמקו מעיניהן של המדענים הגדולים ביותר שניסו לצפות בהם.

לבסוף החיפוש הסתיים. בסיס נתונים מטאורולוגי אדיר מימדים חשף את אשר מיליוני ברומטרים פספסו – שטיח כלל עולמי של תנודות מחזוריות העוטפות את הפלנטה.

Earth's Atmosphere 'Rings' Like A Bell, Study Finds

לפלס תהה עד איזו רמה דוחס הירח את האטמוספירה של כוכבנו על ידי הכבידה. הוא יצא בחיפוש אחר גלים שיווצרו מדחיסה זו. הוא דימה את האטמוספירה כולה כנוזל דק המקיף את הכדור החלק והגרביטיציה תצמיד אותם לקרקע ותייצר גלים. הוא הראשון שדימה בראשו מבנה זה.

לפלס הכניס לכולם לראש שמתקיים מבנה גלי זה, והמתמטיקה נתנה לפיסיקאים כלים לחפש אחריהם.
טקאטושי סקזאקי לא חיפש אחר הגלים האבודים של לפלס כאשר נפל לידיו בסיס הנתונים האדיר בשנת 2016. הוא התמקד לראשונה בשינויי טמפרטורה וייחס את השינויים המחזוריים בתחילה לרעש לבן. אך כאשר עלה בליבו החשד שאלו הם הגלים המסתוריים – השווה את הנתונים לתחזיותיו של לפלס – ומצא התאמה כמעט מושלמת. בחודש יולי האחרון פרסם את תוצאותיו לראשונה.

לקריאה נוספת

4 מחשבות על “הגל שהסתתר מסביב לעולם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s