האויסטרים שידעו מה השעה

מדענים היו משוכנעים שהשעון הביולוגי כשמו כן-הוא, שעון המכויל בעיקר על ידי מנגנונים פנימיים. הם נתקלו רק בבעיה אחת, בעיה הקשורה באויסטרים ובירח.

מחקרו משנת 1954 של ביולוג בשם פרנק בראון היה כה מרחיק לכת, עד שקולגות למקצוע מחקו אותו שנים רבות מעולם המדע. בראון לקח מספר צדפות מקרקעית הים בחוף המזרחי של ארצות הברית ושלח אותן מאות קילומטרים למרכז היבשת. שם הכניס אותן לסביבה ימית בחדר חשוך לחלוטין. ללא כל קשר לשינויים בטמפרטורה, באור, בלחות או בלחץ האטמוספירי. במצב רגיל צדפות אלו ניזונות בכל פעם שיש גאות. הן נפתחות מעט ומסננות פלנקטון הזורם לתוכן. וברגעי הפוגה של השפל הן נסגרות בחזרה.

Biologist Doctor Frank Brown conducting an experiment using recording...  News Photo - Getty Images

בראון ידע כי הן נפתחות פעמיים ביום, וביקש לבדוק כיצד משתנה מקצב זה, אם בכלל, כאשר המנגנון החיצוני מפסיק לפעול. במשך השבועיים הראשונים שמרו הצדפות על מקצב אחיד ללא שינוי התואם את המקצב לו היו עדיין על קרקעית הים בחוף המזרחי. זה כשלעצמו הישג אדיר מצידן, המציין כי הן מסוגלות לשמור על שעון פנימי. אך אז קרא דבר כה מוזר ששינה את חייו של בראון מקצה לקצה.

הצדפות לאט לאט נפתחו יותר ויותר מאוחר במשך היום. לאחר שבועיים נוספים הופיע מחדש מחזור יציב ועקבי, אשר פיגר בשלוש שעות מהמחזור המקורי של אותן צדפות. בראון לא הבין את פשר הדבר, עד אשר הצליב את הנתונים אל מול יומן אסטרונומי שהיה ברשותו. אז הבחין כי הצדפות התאימו את מחזורן לפי המצב המקומי של הירח היכן שהיו ברגע זה. הן נפתחו ונסגרו בדיוק בשעה של הגאות – אילו היה ים בחדר בו שהו במרכז היבשת. הן בודדו מכל השפעה חיצונית ובכל זאת ידעו באיזו דרך מסתורית בדיוק היכן הן נמצאות.

Climate change in the North Sea: oysters in, cod out | Environment| All  topics from climate change to conservation | DW | 21.02.2017

כולם באותה תקופה דיברו על שעון ביולוגי פנימי המניע תהליכים פיסיולוגים – בראון לבדו הראה כי ישנו איזה מנגנון קוסמי המחבר את היצורים החיים על הפלנטה. כל מכריו התנגדו לתוצאות המרעישות. המדענים סירבו להכיר בכך שאנו איננו יצורים אוטונומיים אלא שיש תקשורת עדינה בין היצורים החיים לכדור הארץ, לשמש, לירח ואולי אפילו לכוכבים.

בראון המשיך בסדרות רבות של ניסויים שנים רבות לאחר מכן. הוא עבד עם זרעי אפונים, ביצי תרנגולות, אוגרים, ורבים אחרים. את כולם בודד מהשפעות סביבתיות. בכולם מצא סינכרון עם מקצב קוסמי למרות הבידוד מגירויים ישירים. אפילו תפוחי האדמה ידעו לא רק את השעה ביום, אלא גם את עונות השנה, כאילו החיים פעמו במקצב אחיד בכל הפלנטה.

US seeks to change the rules for mining the Moon

בראון הניח שכל היצורים רגישים לשינויים קלים ביותר בשדה הכבידה, או אולי בכוחות נסתרים שאינם ידועים עדיין למדע. הרמיזה לכוחות מסתוריים איימה על עולם המדע ודחקה את מחקריו של בראון אל עבר האזוטריקה והמיסטיקה. המדענים חששו שאם יכירו בתוצאות ממצאיו, כל עבודותיהם ירדו לטימיון. הם טענו כי ממצאיו אינם מדויקים, מדידותיו שגויות, וכי הוא מחפש דפוסים היכן שהם אינם נמצאים.

בימים אלו עבודותיו של בראון מושכות פעם נוספת את תשומת הלב, ויש המחפשים שם את התשובה לאותם כוחות מסתוריים בשינויים קלים בשדה המגנטי של כדור הארץ. אך המסתורין עוד רב, והמפקפקים רבים גם הם.

לקריאה נוספת

2 מחשבות על “האויסטרים שידעו מה השעה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s