פינגווינים ומתמטיקה

חיות בר התפתחו בצורות רבות בכדי להתגונן מפני הקור העז. לוויתנים פיתחו שומן בעל יכולות בידוד יוצאות דופן, ביזונים מתקבצים לצד מעיינות חמים, ודובים ישנים במערות תחובות. ואילו פינגווינים המתמודדים עם טמפרטורות מקפיאות ורוחות קוטב עזות – למדו מתמטיקה.

הפינגווינים מתקבצים יחדיו לקבוצה צמודה ללא מקום לזבוב להכנס ביניהם. קבוצה זו מציגה סדר מופתי במבנה שלה. כל אחד מתנהג באופן עצמאי – אך יחדיו המבנה של כל הקהילה מעביר את החום ומשמר אותו בצורה מעוררת השראה.

Photo of emperor penguins huddling together for warmth, with two sticking their heads out

מצלמות בעלות רזולוציה גבוהה ביותר שהותקנו על ידי קבוצת מדענים, חושפות הבנה מתמטית יוצאת דופן. בקוטב הדרומי מאות אלפי פינווינים מגיחים מהים והולכים כמעט מאה קילומטרים על פני הקרח והשלג אל פנים היבשת. לאחר תקופת חיזור שבות הנקבות לאכול בים בעוד הזכרים נותרים בחורף העז לשמור על הביצים. כל אחד מגן באדיקות על ביצה אחת המונחת בעדינות על כפות רגליו. ללא קינים או מזון – רק החום של הקהילה כולה מסוגל להשאיר את הזכרים ואת הביצים בחיים במהלך החורף הארוך.

הרוחות העזות מסוגלות בעוצמתן להזיז קהילה של מאות פינגווינים על פני הקרח. אך במבט מדוקדק הראו המצלמות כי עופות המים האלו אינן נעות כיחידה אחת כפי שנדמה בהתחלה. אלו במרכז הקהילה אינן זזות כלל. שם הטמפרטורה מגיעה לכ37 מעלות צלזיוס ושומרת על אלו הנהנים ממנה. אלו הנמצאות בצד הפונה לרוח המקפיאה עוברות בהדרגה אחורה לצד המוגן מהרוח. ככל שהתנועה אחורה של הפינגווינים ממשיכה, אלו שהיו במרכז מוצאים עצמן עכשיו פונים אל הרוח הקרה.

Photo of emperor penguins huddling together for warmth in snowy terrain

מקבצים כאלו לרוב מחזיקים מספר שעות, בהן כל פינגווין עובר מספר פעמים אחורה בשביל להתחמם. כל פינגווין דואג לחום גופו אך כך המבנה כולו שומר על טמפרטורה אחידה.

הפינגווינים יודעים את אשר מתמטיקאים הסבירו בנוסחאות מורכבות. יכולתו האדירה של המבנה המשושה. על פי המחקר, כל פינגווין עומד כאילו היה על משושה משל עצמו. המבנה של הקבוצה ככלל מתחיל ללא סדר בולט לעין. אך בכל פעם שפינגווין נוסף עובר אחורה, מבלי להפריע לשכנו, מקבל המבנה צורה מתמטית מוגדרת של צלעות ישרות וקצוות עגולים. זוהי הצורה המושלמת לשמירה על חום של הקהילה כולה. נראה כאילו ישנה איזה ישות גבוהה האומרת לכולם איך להסתדר, אומרים החוקרים.

לקריאה נוספת

מחשבה אחת על “פינגווינים ומתמטיקה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s