בבקשה אל תבנו עוד מאיץ חלקיקים!!!

העלות תהיה מיליארדי דולרים, ההישגים לא ברורים, ואת הכסף והזמן עדיף להשקיע במקומות אחרים – קוראים פיסיקאים רבים.

זה אינו הזמן המתאים לעוד מאיץ חלקיקים – אך מעבדות צרן בגרמניה המנהלות את המאיץ הגדול ביותר בעולם, מעוניינות לבנות אחד גדול יותר.

בטבעת תת קרקעית בהיקף של כמאה קילומטר ניתן יהיה להגיע לעוצמות הגדולות פי שש מאלו שניתנות להפיק מהמאיץ הנוכחי. על ידי מדידה של עוצמות אלו מקווים לראות מבנים של החומר שאינם ניתנים לצפייה כיום – והזדמנות לגילוי של חלקיקים תת-אטומיים חדשים.

The World Doesn't Need a New, Gigantic Particle Collider

עדיין לא ברור אם החלום החדש – שפורסם לפני ימים ספורים – יגיע לידי מימוש. אך צרן פרסמה אותו כבעל חשיבות עליונה ובראש סדר העדיפויות של הארגון. כבר החל החיפוש אחר מיקום מתאים לבנייתה של הטבעת העצומה שם ינגשו אלקטרונים עם פוזיטרונים. במאיץ הנוכחי מנגחים פרוטונים עם פרוטונים בלבד.

השלב הראשון יהיה מתוכנן במיוחד לייצר כמות גדולה של חלקיקי היגס שזכו לפרסום בשנים האחרונות. התקציב הדרוש עדיין אינו ברור אך עומד על עשרות מיליארדי דולר לפחות. עלות ההחזקה צפויה להיות לפחות מיליארד דולר בשנה. אלו מספרים אדירים. מאיצי חלקיקים הם הניסוי המדעי היקר ביותר מאז התחיל המדע, יותר מכל טלסקופ או משימות חלל.

הסיבה למחיר היא בין השאר כי מאז שנות התשעים לא היו התקדמויות משמעותיות במאיצי חלקיקים. כתוצאה מכך הדרך היחידה להגיע לאנרגיות גבוהות יותר היא על ידי מכונות גדולות יותר. וככל שגודל המכונות גדל, כך משמעותן קטנה. מהמאיץ הראשון בשנות הארבעים ועד המאיץ הגדול של שנת 2012 הצליחו המדענים לבנות תמונה די שלמה של המודל הסטנדרטי. יש עוד מספר שאלות כמובן – אך לסגור את הקצוות יהיה צורך בעוצמות גדולות פי 10 מיליארד מאלו שהמאיץ החדש המתוכנן יוכל אי פעם לייצר. הטיעון המדעי המצדיק כזה מאיץ הוא חלש.

כמובן – אולי יתגלו דברים שלא ציפינו לגלות. ויש ניסויים אפשריים רבים במחירים זעומים יחסית שיכולים לחפש אחר הפתעות בעולם החומר. החיפוש אחר חלקיקים חדשים בעזרת אנרגיות גבוהות היא לא הדרך היחידה, מזכירים פיסיקאים.

יש למקד את הכסף בפיתוח טכנולוגיות חדשות במקום לחפור תעלות ענק. המאיצים הענקיים עשו את שלהם ואינם מחזירים את ההשקעה. גם תרומתם לחברה מזערית.

מדוע עדיין אין לנו כחברה מרכז בינלאומי לחקר מזג אוויר גלובלי שעלותו צפויה רק כמיליארד דולר על פני עשר שנים – ונחוץ יותר מאי פעם? מדוע אין לנו מחקר בין לאומי למידול מגפות?

כסף רב מוזרם על פי השפעה פוליטית. ומדעני גרעין יושבים במקומות חזקים וממומנים היטב. לכן הם ימשיכו לבנות מאיצים ולקבל תקציבים – ככל שהם יכולים, אם הם מצדיקים את זה או לא.

הגיע הזמן שהחברה תפנה לגישה מוארת יותר שמממנת ניסויים חשובים חברתית. יש לנו נושאים כאובים יותר כרגע מלמדוד כמה שוקל חלקיק היגס.

לקריאה נוספת

מחשבה אחת על “בבקשה אל תבנו עוד מאיץ חלקיקים!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s