מה עובר על כדור הארץ?

השדה המגנטי של כדור הארץ נחלש בין אפריקה לדרום אמריקה, ולווינים, חלליות ואוניות מתקשות לנווט. מדענים החוקרים את התופעה הידועה כאנומליה הדרום אטלנטית הבחינו כי היא מחריפה בשנים האחרונות אך ללא סיבה הנראית לעין.

בעזרת מידע שנאסף על ידי סוכנות החלל האירופאית הבחינו כי היתה צניחה בעוצמתו של השדה המגנטי בכשמונה אחוזים בחמישים השנה האחרונות. השטח עליו מתפרסת התופעה גדל וקצב ההתפשטות מתעצם בכל שנה, על פי מחקר של קבוצת המחקר הגאולוגית של גרמניה.

״אנו בעלי מזל שיש לנו את מקבץ הלווינים המודד את הנתונים, האתגר הוא כעת להבין את התהליכים שעובר הכדור הגורמים לתופעה זו״. אפשרות אחת היא כי זהו סימן מקדים להיפוך הקטבים של הכדור – תופעה שבסיומה הקוטב הצפוני יהיה הקוטב הדרומי. פעם אחרונה שתופעה זו התרחשה היה לפני כ 780 אלף שנה, ונראה שההיפוך הבא כבר מאחר. תופעה זו מתרחשת לכאורה בכל 250 אלף שנה.

ship circling in ocean ESA European Space Agency polar reversal

ההשלכות יכולות להיות עצומות כיוון שהשדה המגנטי מגן עלינו בין השאר מרוחות סולריות וקרינה קוסמית. לווינים מסתמכים על שדה זה גם כן – כך שבעיות תקשורת הן תופעה צפויה.

האנומליה הדרום אטלנטית כבר משבשת מערכות רבות, ביניהן מסלולי לווינים, וחלליות הנעות מעל אזור זה. לאחרונה ארבע ספינות שהפליגו באזורים אלו מצאו עצמם מפליגות במעגלים וחוזרות לאותה נקודה שוב ושוב.

המדענים ימשיכו לעקוב אחרי התופעה ולחפש הסברים לתעלומה.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s