מאיפה הגיע וירוס הקורונה

מעטים מטילים ספק בכך שהוירוס שאחראי למגפה הכלל עולמית המשתוללת בימים אלו הפציע לראשונה בעיר ווהאן בסין. השאלה שמנסים לענות עליה במעבדת המחקר סקריפס היא האם הקורונה הוא מוצר מעשה ידי אדם או אבולוציה של הטבע.

על פי תוצאות בדיקותם עד כה, לא נמצאו כל סימנים המעידים כי הוירוס הוא מוצר סינטטי של מעבדה. על ידי השוואה של הרצף הגנטי של הזן הנפוץ של וירוס הקורונה לוירוסים נוספים מאותה המשפחה הגיעו החוקרים למסקנה זו.

משפחת וירוסים זו קיבלה את השם SARS. הם משפיעים בדרגות חומרה שונות אחד מהשני. המקרה המתועד הראשון של וירוס הקורונה התגלה בסין בשנת 2003, וידוע בשמו מגפת הסארס, ראשי תיבות של סינדרום נשימת חמור אקוטי. התפרצות שניה תועדה בשנת 2012 בערב הסעודית תחת השם סינדרום נשימתי מזרח תיכוני.

ב31 בדצמבר 2019 הזהירו רשויות סין את ארגון הבריאות העולמי על התפרצות של זן חדש תחת השם COVID-19. זמן קצר לאחר התפרצות המגפה הצליחו מדענים סינים לבצע מיפוי של המבנה המולקולרי שלו. אם אדם היה מנסה לסנתז וירוס מסוג קורונה, הם היו מבססים זאת על גבו של וירוס הידוע שגורם למחלה. אך הוירוס הנוכחי הוא דומה במבנה לזן הנמצא אצל עטלפים ופנגולין.

Image result for corona vitus

מטרתם להפיח את השמועות הרצות ברשת על מגפה יזומה. על פי מחקרם ישנם שתי אפשרויות לתחילת המגפה. באפשרות הראשונה הוירוס עבר אבולוציה על ידי ברירה טבעית בחיה ולאחר מכן זינק אל בן-אדם. כך קרה בשתי ההתפרצויות הקודמות בהן הוירוס גדל ראשית אצל גמלים וסיבט.

עד היום לא תועדו הדבקות ישירות בין עטלפים לבני אדם ולכן סביר להניח כי היתה חיה נוספת במעבר של הוירוס אל המין האנושי.

בתסריט השני וריאציה של הוירוס שאינה פתוגן עברה אל בן אדם, והתפתחה למצבה הפתוגני בבני האדם עצמם. תסריט זה מסביר יותר טוב את יכולת ההדבקה הגבוהה של וירוס הקורונה. בתסריט השני הסיכוי להתפרצות נוספת של המגפה קטן בהרבה, כיוון שזן זה של הוירוס אינו נמצא בממלכת החי. על פי החוקרים אין יכולת לדעת איזה מהתסריטים הוא הנכון.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s