לילה לילה

בשנת 1800, כשני אחוזים מהאוכלוסיה האנושית התגוררה בערים. בשנת 2007, נולד במקום כלשהוא בעולם האדם שהפך את המאזן למצב שלמעלה מחמישים אחוזים מתגוררים בערים. ומספר זה רק הולך וגדל למרות ששטח הקרקע העירונית הוא רק כשני אחוז מכלל השטח של הקרקע על כדור הארץ. לא נראה שיש דרך חזרה.

בשביל זן שבילה כמאתיים אלף שנה ובמגורים באחו וביערות, אנחנו בזריזות מפחידה מתנהלים במרחב לא ידוע. בטון, פקקים, זויות של תשעים מעלות, בארים, סירנות, זכוכית, ותאורת רחוב הם רק חלק מהדברים שאנו תופסים כחלק בלתי נפרד מחיינו אך הם צצו רק לאחרונה.

Image result for ‫milky ׳way‬‎

אנו לא היחידים שמתאימים עצמנו ואת הגנים שלנו. יונים פתחו כנפיים קצרות בכדי לנווט בקלות בין הבניינים, ציפורים הגבירו את קול שירתם שלא יעלמו ברעשי המכוניות, עשים פיתחו צבעי הסוואה חדשים התואמים לסביבה אורבנית, עכברים אורבנים כה שונים מחבריהם החיים במרחק של מספר רחובות, עד כי אין להם יכולת גנטית להביא צאצאים משותפים.

בספרו ״סוף הלילה״ טוען פול בוגארד שהחשמל הכחיד חושך אמיתי מעל פני הפלנטה. גם כאשר רוב האוכלוסיה ישנה, ישנו אור בוהק מעל כל אזור מגורים שמסרב להניח לפלנטה לנוח מספר שעות. בני אדם תלויים במחזוריות של אור וחושך בכדי לייצר הורמונים, לווסת את הטמפרטורה, לחץ הדם ועוד. לצמחים, חיות ופטריות ישנם מנגנונים זהים. עלים מרכינים ראש בחשכה, פרחים נסגרים, חיות נחות. ככל שמחזור זה משתבש – כל הטבע מחוייב להתאים עצמו במהירות.

Related image

למעלה מחמישית מכל זני היונקים הם עטלפים. שישים אחוז מחסרי החוליות ושישים אחוז מבעלי החוליות הם חיות ליליות. זוהי כמות עצומה של בעלי חיים שהתפתחו תוך הסתמכות על החשכה. ההחלפה של החושך באור – משפיעה על כולם. הפלקון, שהיה ידוע כציפור המהירה בעולם עם יכולת לרחף ולרדת במהירות הבזק על טרף שנח על האדמה, למד לצוד ציפורים מעליו אשר אורות העיר מאירות אותן מלמטה.

בפארקים בארצות הברית החושך הוגדר כזן נכחד, ומשמרים אותו כמו כל חיה אחרת המסומנת בסכנת הכחדה. הכנסת תאורה אסורה בהחלט. בצפייה לילית מעריכים כי שליש מאוכלוסיית העולם אינה מסוגלת יותר לצפות בשביל החלב כלל.

בוגארט אינו מנסה לעצור את האורבניות, אך מעלה את המודעות לנושא החושך כמשאב הכרחי שאסור לנו לאבד אותו. ״אם לא נראה את שביל החלב, כיצד נדע את מקומנו ביקום?״ אומר בוגארט.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s