ממה כדאי לבנות כנפיים?

כיצד עפות ציפורים? זו שאלה קשה למענה במשך מאות ואלפי שנים. כל כנף מורכבת מעשרות נוצות. נוצות אלו תמיד בקשר אחת ביחס לשניה ומאפשרות לציפורים לשנות תדיר את מבנה הכנפיים תוך כדי מעוף.

בכדי להבין מנגנון זה יותר, דיוויד לנטינק מאוניברסיטת סטנפורד וחבריו לעבודה הביטו בעיון בכנף של יונה. בכל כנף כעשרים נוצות בשכבה עליונה ועוד כעשרים בשכבה תחתונה. ״בדקנו את הקשר בין כל נוצה ונוצה לתנועת עצמות הכנף, כאשר הכנפיים נסגרות ונפתחות״ אומר דיוויד.

הם מצאו שזווית המפרק קובעת את נטיית כל הנוצות בכל רגע נתון, כלומר ליונה שליטה על מבנה הכנף ללא דאגה לכל נוצה ונוצה. ייתכן כי בזכות מחקר זה כנפי המטוסים בעתיד הלא רחוק אולי לא ינפנפו כציפור אך בהחלט יוכלו להנות משינוי צורה בזמן תעופה.

הצוות השתמש בידע החדש בכדי לבנות טיסן ממונע אשר כנפיו עשויות נוצות יונים. מהירותו כארבעים קמ״ש, מעט פחות מיונה. ביכולתו להניע כל כנף בעזרת שני מפרקים עצמאיים.

בצוות זיהה ציפוי מולקולרי מיוחד על הנוצות השומר על מרחק יציב בין כולן. רק לנוצות ישנה התכונה הייחודית הזו ולכן בנו את הכנפיים מנוצות אמיתיות. הטיסן הראה יכולות תנועה ואוירודינמיקה שאינן אפשריות עם על מבנה כנף מעשה ידי אדם עד כה.

לקריאה נוספת

מחשבה אחת על “ממה כדאי לבנות כנפיים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s