אפוקליפסה עכשיו

מחקר חדש מזהיר מפני ההשלכות של תאורת הרחוב העירונית על הדרך בה חרקים צדים, מזדווגים ומהווים טרף בעצמם.

מספר החרקים בעולם צנח באופן מדאיג בעקבות מספר גורמים, ביניהם עלייה בשימוש במדבירים. אך מחקר חדש במגזין שימור ביולוגי שם באור הזרקורים את – אור הזרקורים.

מדענים ביצעו אנליזה של 229 מחקרים קודמים הדנים בהשלכות תאורת הלילה. כמחצית ממליוני החרקים בכדור הארץ הם חיות לילה. כיום תאורת לילה מלאכותית מאירה כרבע מכדור הארץ בשעות הלילה.

תאורת הלילה היא כל תאורה מלאכותית, החל מפנסי רחוב וכלה בזוהר של בארות נפט. ההשלכות פוגעות בצורות החיים הרבות של החרקים. לדוגמא בדרך בה גחליליות מוצאות בני זוג בעזרת תאורה ביולוגית או מציאת מקור מים להתרבות הנסמכת על ניצנוץ המים באור הירח – נצנוץ אשר מבלבל חרקים רבים עם אספלט של הכבישים שם הם נאלצים להטיל ביצים. טעות שכזו יכולה למחוק אוכלוסיות שלמות בין לילה.

חרקים גם נמשכים לאור כלי רכב – מעריכים שכ100 מיליארד חרקים מוצאים כך את מותם בכל קיץ בגרמניה בלבד. חרקים רבים אחרים מוצאים את מותם בבוקר, מותשים מלילה שלם של רדיפה אחרי אור של פנס רחוב שאינו מוליך אותם ליעדם.

אולם התמונה אינה כה קשה, לטענת החוקרים, ניתן עם שינויים קלים בתאורה, למנוע את הכחדות החרקים יחד עם תאורת לילה נאותה לבני האדם. מבין ההצעות מדובר על כיסויים אשר יכוונו את האור רק לאן שהוא רצוי, חיישני תנועה אשר ידליקו אותו רק כשיש צורך, שינוי גוון התאורה לגוון חם יותר ולא לגוונים הכחולים, ובעיקר לכבות אורות מיותרים.

אחד החששות שבעיה זו אינה מקבלת את היחס הראוי היא כי חוקרים נותנים יותר דגש למחקרים הנעשים במשך היום – בעיקר בעקבות נוחות. עצירת היכחדות החרקים היא קריטית – לא רק לחקלאות ולצמחיה בכלל, אלא גם כבסיס של שרשרות מזון רבות על כדור הארץ. אם נאבד את החרקים – ניכחד גם אנחנו – מזהירים החוקרים.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s