בשביל מה ישנן ישיבות צוות?

פגישות חסרות תועלת הן למעשה צורה של ריפוי, טוענים מספר אקדמאיים מאוניברסיטת מלמו בשבדיה. זוהי צורה לתת לעובדים אפשרות להוציא תסכול ולהרשים את הקולגות שלהם.

פרופסור פטריק הול אומר כי פגישות שכאלה, או כי שהן מכונות ״ישיבות צוות״ הן היום דבר יותר ויותר נפוץ ככל שיותר תפקידים ניהוליים צצים עם הגדרת תפקיד ״אסטרטגית״. אך למרות הפגישות הרבות נלקחות רק מעט החלטות. פרופסור הול בודק את הניגוד לכאורה בין הדעה השלילית שיש לרוב העובדים על פגישות ובין העליה הברורה במספר הישיבות בימינו.

ככל שיש פחות אנשים שמייצרים דבר מה בחברות, כך גוברות המשרות האסטרטגיות, של יועצים, ומנהלים. אנשים אינם מייצרים יותר דברים קונקרטים, אומר הול. לעומת זאת יש התרבות בתפקידים ניהוליים אשר תפקידם אינו מוגדר לחלוטין עם הירככיה מטושטשת. מנהלים רבים אינם יודעים מה לעשות ולכן מייצרים יותר ישיבות. אנשים אוהבים לדבר, זה עוזר להם להגדיר את תפקידם. רבים מאנשים אלו מעבירים מחצית מזמן עבודתם בפגישות. ואלו זולגות אל פגישות מקדימות ופגישות מסכמות.

פגישות פעמים רבות מעוררות תחושה של חוסר משמעות – אך לטענת הול אנו מפספסים את מטרתן. במיוחד לפגישות ארוכות יש תפקיד טיפולי. ללא קשר לנושא הפגישה הן מאפשרות להתלונן כמו גם לקבל הערכה. הגישה השלילית לפגישות היא כיוון שאנו חושבים שתפקידן הוא לקחת החלטות.

ההיררכיה בפגישות גם כן משמעותית. כאשר יושבים מספר אנשים בעלי היררכיה זהה לרוב הדיונים סובבים נושאים רלוונטים לנוכחים, אך כאשר ישנן מספר דרגות, אז הדיונים הם בעלי יותר אופי של שליטה.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s