העולם מזדקן

העולם חווה שינוי דמוגרפי מאסיבי שלא נצפה מעולם. בשנות השישים 5 אחוז מהאוכלוסיה היו בני למעלה מגיל 65. בעשורים הקרובים צפוי נתון זה לעמוד על 17 אחוז. על פי תחזיות אחד מכל עשרה עובדים בעשור הקרוב יהיה בן 75 ומעלה. זה מספר כפול משהיה בסוף המאה העשרים. המאמרים מתייחסים לנתונים אלו עם ביטויים כמו צונמי של זיקנה או פצצת זמן מתקתקת.

יפן כבר היום מתמודדת עם אוכלוסיה בה למעלה מעשרה אחוזים מתושביה הם פנסיונרים. החשש העיקרי הוא כי ככל שמספר זה יעלה כך יגדל העול הכלכלי על האוכלוסיה הצעירה עד לנקודת שבירה. נקודת מבט אחרת מציינת את השאלה עד כמה יעיל כל אדם לכלכלה של מדינה כלשהיא. כאן הדעות מתחילות להיות חלוקות.

DES PLAINES, IL – JULY 23: Instructor Lee Huber (L) helps 83-year-old Edward Jelen as he works on his laptop computer during an "Introduction to Microsoft Word" computer class at the State of Illinois building July 23, 2003 in Des Plaines, Illinois. The computer class for senior citizens is organized by Illinois' Maine Township Senior Services. (Photo by Tim Boyle/Getty Images)

מקובל לחשוב שככל שאדם מבוגר יותר, כך תועלתו לחברה קטנה יותר. מעניינת גישתה של מזרח ברלין במלחמה הקרה שעודדה פנסיונרים לעקור למערב כדי שלא יהוו עול על המדינה. על פי מאסטס, חוקרת סוציולוגית מהרוורד, הבעיה אינה נעוצה ביעילות הפוחתת של הגיל המבוגר כי אם ביעילות המבוזבזת של היוצאים לפנסיה. היא מציינת את העובדה שאין אף מחקר המצביע כי אדם מבוגר יעיל פחות מעובד צעיר. למעשה מחקרים מוכיחים כי לא קיים קשר ישיר בין השניים.

מאסטס מציגה פירוש אלטרנטיבי לנתונים המצביעים כי ככל שאוכלוסיה מתבגרת כך הכלכלה של המדינה נחלשת. לטענתה ככל שיוצאים יותר אנשים לפנסיה, כך יותר צעירים חסרי ניסיון מחליפים אותם בתפקידים. דווקא חוסר הניסיון של הצעירים הוא הגורם לבעיה.

נקודה נוספת היא כי העובדים היעילים ביותר הם גם העשירים ביותר – ולכן הם מוכנים לפנסיה בצורה טובה יותר. כתוצאה דווקא העובדים המוצלחים פחות נשארים לעבוד עד גיל הבוגר יותר.

הגישה החברתית שמפלה עובדים מבוגרים לטובת צעירים היא הבעיה העיקרית לדברי מאסטס. דווקא מגוון גילאים בעבודה מייצר מרחב אפשרויות, דעות ויצירתיות החסרים בחברות בימינו.

העולם מזדקן – אך אין זה אומר שאנו הולכים לקראת אסון כלכלי, כי אם ניצבים בפני אפשרויות חדשות אשר מוגבלות רק על ידי תפיסות מיושנות של החברה.

לקריאה נוספת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s