רדאר קוונטי

סדרת פרסומים בשנתיים האחרונות מעלה שוב ושוב דיווחים על פריצות דרך בניסויים של רדאר קוונטי. נכון להיום, נראה שהסינים מובילים בתחום, אם כי גם מקנדה יצאו מספר פרסומים עם נתונים מרשימים.

השימוש במילה ראדאר שאול במקרה זה. ראדאר היא טכנולוגיה שהומצאה בראשית מלחמת העולם השניה – יכולת לזהות ממרחק, זווית ותאוצה של גופים על ידי שימוש בגלי רדיו. הרעיון פשוט, משדרים גלי רדיו לכל הכיוונים, הגלים פוגעים בגופים וחוזרים חזרה למקלט. על פי הצורה של הגלים שחזרו משחזרים מידע על הגוף בו פגעו.

מטוסים חמקנים התפתחו בשלושים השנים האחרונות בעלי מבנה גיאומטרי וחומרים הגורמים לגלי הרדיו להחליק עליהם כמעט בלי להרגיש, כך שמעט ה״רעש״ שהם עושים יראה כמו ציפור על מסך הרדאר.

כאן נכנסת לתמונה הפיסיקה הקוונטית. במאמר מפורסם משנת 1935 דיבר איינשטיין על שזירה קוונטית. תופעה פיסיקלית בה שני עצמים או יותר שזורים אחד בשני כך שגם אם המרחק ביניהם אלפי שנות אור – שינוי באחד החלקיקים יצפה מיד גם בחלקיק בשני.

הרדאר הקוונטי מנצל תופעה זו על ידי שזירה של פוטונים. קרן של גלי מיקרו משודרת למרחב, ומושוות לקרן ביקורת עם חלקיקים שזורים. שיטה זו כבר הוכיחה תוצאות מרשימות לטווחים של מאות קילומטר ומאפשרת לזהות לא רק את נוכחותם של מטוסים חמקניים אלא אף את מרכיב החומרים שלהם, את המטען שהם נושאים, ויותר מכך כם לזהות לווינים בדיוק רב מחוץ לאטמוספירה.

צפלין רדאר קוונטי לזיהוי גופים באטמוספירה הגבוהה מאת ריקי שחם copy

כדי להשמיש מערכת זו יש למקם אותה בגובה רב באטמוספירה אשר מתכנן הצוות הסיני בעזרת צפלינים סולאריים ייעודיים לטכנולוגיה זו.

לקריאה נוספת

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s